stara studnia

Styl rustykalny w ogrodzie. Jak osiągnąć taki efekt?

Ogród rustykalny, nazywany też często wiejskim, to naturalna, z pozoru chaotyczna, sielska i kolorowa przestrzeń. W ogrodzie wiejskim królują barwne kwiaty i kwitnące rośliny w sporej ilości. Nie ma tu miejsca na precyzyjnie przystrzyżone żywopłoty czy misternie wyrzeźbione tuje. Ogród rustykalny to natura w czystej postaci, swoboda otulona pięknem przyrody w rozkwicie. Jak stworzyć ogród rustykalny? Jakie elementy są dla niego charakterystyczne?

Sielsko, swobodnie i kolorowo – przedstawiamy ogród rustykalny

Ogród wiejski to wspomnienie dawnych lat i beztroskich wakacji na malowniczej wsi: gdzie nie spojrzeć, oczom ukazują się kolorowe, kwitnące rośliny, swobodna, trochę nieokiełznana zieleń, gdzieś w kącie niewielka kaskada spływająca leniwie do pokrytego liliami wodnymi, oczka wodnego, kręta kamienna ścieżka prowadząca do altany, gdzie bez pośpiechu, w gronie rodziny można zjeść sobotnie śniadanie na łonie natury…

Stworzenie ogrodu w stylu rustykalnym, gdzie mimo pozornego chaosu, odnaleźć można harmonię, może wydawać się łatwe jedynie z pozoru. Tak naprawdę aranżowanie przestrzeni w wiejskim stylu jest nie lada wyzwaniem. Każdy ogród to przecież ograniczona przestrzeń, warto więc zaaranżować ją tak, by było nie tylko miło i przyjemnie, ale przede wszystkim funkcjonalnie.

Jak zaaranżować ogród w stylu rustykalnym?

Ogród wiejski to natura w najczystszej postaci – zastosowanie surowców, takich, jak kamień naturalny, przybliża więc do celu, jakim jest stworzenie sielskiego miejsca na ziemi w postaci ogrodu wiejskiego. Elementy kamienne w ogrodzie są jego stałymi częściami, których rozmieszczenie w przestrzeni warto zawczasu rozważyć, dlatego to na nich skupimy uwagę w tym artykule.

Kamienna ścieżka

Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni w ogrodzie pozwoli w pełni wykorzystać jego potencjał. Wypełniając więc każdy skrawek ogrodu funkcjonalnymi elementami, zapewnisz sobie i swojej rodzinie, niczym niezmącony relaks i chwile wytchnienia blisko natury. By połączyć elementy, które stworzą spójną całość, potrzebujesz solidnej i wytrzymałej ścieżki, która zawiedzie Cię w każdy zakątek ogrodu. Świetną propozycją, nie tylko ze względu na naturalność materiału, ale przede wszystkim na wytrzymałość oraz trwałość, jest ścieżka z kamienia naturalnego. Dzięki nieregularnym kształtom kamienia ścieżkowego (zarówno łupanego, jak i ciętego) oraz jego chropowatej powierzchni, uzyskasz efekt naturalności, swobody – cech, które z powodzeniem wpisują się w styl rustykalny. Kamień ścieżkowy oraz inne rodzaje kamienia, niezbędne do stworzenia architektury ogrodowej, znajdziesz w kopalni łupka szarogłazowego Jenków.

Kaskada i oczko wodne

Nieregularne większe i mniejsze elementy z kamienia wielkopłytowego, tworzące solidną konstrukcję, kształtem przypominającą skalne zbocza, oraz woda, która swobodnie spływa po nich, niczym kaskada, wprost do otoczonego kamieniami o rozmaitych kształtach i rozmiarach, oczka wodnego to kolejny element, który z powodzeniem możesz zastosować, aranżując ogród w stylu rustykalnym. Woda i kamień to nieodłączne elementy natury, których nie może zabraknąć w wiejskim ogrodzie. Cień rzucany przez otaczające rośliny i chłód kamienia, rześkość odbijającej się od niego wody – to wszystko będzie ukojeniem zmysłów w upalny, letni dzień.

Grill kamienny

Ogród to przestrzeń, w której często przebywamy, ale też chętnie przyjmujemy bliskich: rodzinę, przyjaciół. By jednak móc swobodnie zaserwować im swoje popisowe dania, warto zadbać o miejsce do ich przygotowania. Propozycją nie do odrzucenia dla dobrego gospodarza jest kamienny grill, pełniący jednocześnie funkcję pieca (na przykład do przygotowania aromatycznej pizzy)!

Altana

Jeśli pizza będzie smakować gościom, możesz być pewien, że będą często Cię odwiedzać. Intensywne kroki, rozlany napój, stłuczone szkło – drewniana podłoga w altanie długo tego nie wytrzyma, warto więc i w tym przypadku postawić na wytrzymałą i odporną na uszkodzenia mechaniczne, podłogę z kamienia na ścieżki ciętego czterostronnie.

Materiał partnera