zastawiony stół

Stół rozkładany – pomysł na aranżację małego wnętrza

Mogłoby się wydawać, że im mniejsza powierzchnia do zagospodarowania, tym mniejszy problem. Jednak urządzenie małego metrażu stanowi niemałe wyzwanie i wymusza poszukiwanie nieoczywistych rozwiązań. Stół rozkładany to tylko jeden z przykładów inteligentnych i funkcjonalnych mebli, które świetnie sprawdzą się na małej powierzchni. Podpowiadamy więc, jak sprytnie zaaranżować małe wnętrze.

Jak urządzić małą przestrzeń?

Podczas urządzania małego mieszkania warto zwrócić uwagę, aby oprócz funkcjonalności wyróżniało się ono również pomysłowością i dobrym gustem. Do małych przestrzeni idealnie nadają się jasne kolory ścian – beż, biel, czy szarość, które optycznie je powiększą i dadzą poczucie otwartości. W małym wnętrzu warto również znaleźć miejsce na lustra bądź też szafy z lustrami, które będą odbijać światło i dzięki temu wzmocnią efekt większej, otwartej przestrzeni. Jeżeli nie mamy miejsca na potężny, drewniany stół postawiony w centralnym punkcie naszego domu, warto przychylnym okiem spojrzeć na alternatywne rozwiązanie. Jest nim stół rozkładany, który może mieć inteligentne uchwyty, ukryte blaty, czy dostawki. W zasadzie nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o kształt takiego stołu – mogą być one zarówno prostokątne, jak i okrągłe. Należy jednak pamiętać, że wybierając okrągły stół rozkładany, będzie on potrzebował więcej miejsca. Nie postawimy go w kącie czy przy ścianie, a zatem będzie mniej funkcjonalny na małej powierzchni. Natomiast prostokątny rozkładany stół będzie można z łatwością dosunąć jednym bokiem pod ścianę, wydłużyć poprzez dostawki czy zapasowe blaty. Na co dzień może mieć wymiary niewielkiego kwadratu, na przykład o wymiarach 80 cm na 80 cm. Z kolei po rozłożeniu, w zależności od modelu, może nawet być o dwa metry dłuższy.

Inteligentne rozwiązania do małej powierzchni

Na niewielkiej powierzchni idealnym rozwiązaniem będą meble kryjące w sobie kilka różnych funkcji. Architekci wnętrz w tej dziedzinie prześcigają się w nieszablonowych pomysłach. Tak więc w rozsuwanej szafie znajdzie się biurko, w podłodze schowa się łóżko, schodki posłużą jako schowek, a obraz, który wisi na ścianie kilkoma sprytnymi ruchami stanie się rozkładanym stołem.

Jak mówi specjalista z firmy 33 meble: „Rozkładany stół na co dzień nie zabiera zbyt dużo miejsca w małym mieszkaniu. Dopiero, kiedy zachodzi taka potrzeba zamienia się w duży stół jadalniany, idealny do rodzinnych posiłków. Dzięki inteligentnym mechanizmom do ich rozłożenia nie potrzeba użycia dużej siły, więc każdy sobie z tym poradzi”. Takie meble, których funkcjonalność możemy dostosować w zależności od zachodzącej potrzeby w znacznym stopniu ułatwiają domownikom codzienne życie.

Materiał partnera