trawnik pielegnacja zakladanie

Sposoby pielęgnacji trawników

Piękny i zadbany trawnik jest wizytówką każdego domu. Także coraz więcej firm czy instytucji stara się, żeby zieleń wokół ich siedziby cieszyła oko. Dbanie o trawnik wymaga systematyczności, zaangażowania, ale także wiedzy. Istnieje bowiem wiele sposobów pielęgnacji trawy. Na rynku działają profesjonalne przedsiębiorstwa, które świadczą usługi w tym zakresie. Jakie metody są najskuteczniejsze? Dowiedz się więcej.

Jakie są rodzaje trawników?

Specjaliści zajmujący się pielęgnacją murawy, doskonale wiedzą, że trawa jest rośliną wymagającą. Nie wystarczy ją posiać i pozwolić swobodnie rosnąć. Warto także pokreślić fakt, że trawniki mogą być różne. Inaczej postępuje się z murawą przydomową, a inaczej boiskową. Trawa coraz częściej nie jest siana, ale wykładana z rolek, co dotyczy przede wszystkim dużych powierzchni. Trawniki ozdobne składają się z reguły z trawy jednolitej gatunkowo. Z kolei na boiskach trawa jest różna, co wymaga specjalistycznej wiedzy i pielęgnacji. Jedne gatunki trawy szybciej rosną, inne potrzebują więcej czasu, niektóre są bardziej wymagające, inne mniej. Każda murawa powinna być dobrana do konkretnego terenu, warunków atmosferycznych, ale także oczekiwań własnych.

Jak pielęgnować trawnik?

Zadbana murawa jest regularnie koszona i nawadniana. Jednak profesjonalna pielęgnacja trawnika jest znacznie bardziej zaawansowana. Specjaliści z tej dziedziny zajmują się także odchwaszczaniem czy nawożeniem trawy.

Bardzo ważna jest również kompleksowa regeneracja. W jej przypadku kluczowe są procesy:

  • wertykulacji – zabieg polega na głębokim nacinaniu darni, co pozwala usunąć martwe części roślin, dzięki czemu zostają odświeżone,
  • aeracji, czyli napowietrzania trawnika za pomocą specjalistycznego sprzętu nakłuwającego, co wydłuża żywotność i poprawia tempo wzrostu rośliny.

Pielęgnowanie murawy wymaga zaangażowania i profesjonalnych narzędzi. Prawdziwy znawca potrafi rozpoznać gatunek trawy i odpowiednio z nią postępować. Efektem tego są piękne, zadbane i soczyście zielone trawniki

– wyjaśnia przedstawiciel firmy Planta.

Dbanie o trawnik nie jest proste, ponieważ wiele zabiegów przeprowadza się choćby wczesną wiosną, gdy trawa jeszcze nie jest w pełni rozwinięta. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z firm, które świadczą profesjonalne usługi w tym zakresie. Wynika to nie tylko z faktu, że każdy ma coraz mniej czasu, ale także z tego, że specjaliści pielęgnują trawniki kompleksowo i gwarantują spektakularny efekt wizualny.

Materiał partnera