Sposoby montazu rolet zewnetrznych

Sposoby montażu rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne to bardzo często wybierane przez klientów systemy, które uzupełniają stolarkę okienną. Tego typu elementy wykończenia są niezwykle funkcjonalne i pozwalają uzyskać wiele korzyści. W artykule dokładniej opisujemy, jakie są najważniejsze zalety rolet zewnętrznych, ale przede wszystkim to, jakie są ich rodzaje oraz dostępne sposoby montażu. Jakie możliwości oferują producenci rolet?

Jakie są zalety i ograniczenia rolet zewnętrznych?

Zastosowanie rolet zewnętrznych pozwala m.in. na zwiększenie energooszczędności budynku, ochrony przed opadami deszczu i śniegu, silnymi podmuchami wiatru lub nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Zwiększają także poziom ochrony przed włamywaczami. Rolety zewnętrzne są stosowane zarówno w domach jednorodzinnych lub mieszkaniach, jak i w obiektach usługowych. Ich popularność jest związana głównie z tym, że są to elementy wielofunkcyjne, które pozwalają znacznie zwiększyć wygodę korzystania oraz bezpieczeństwo domu, mieszkania lub prowadzonego lokalu usługowego.

Dużym atutem rolet zewnętrznych jest też to, że można je bardzo łatwo dopasować do wyglądu elewacji budynku oraz innych zastosowanych elementów wykończeniowych. Rolety zewnętrzne mogą mieć różne kolory, co sprawia, że doskonale pasują do różnych stylów architektonicznych. A czy okienne rolety zewnętrzne mają jakieś wady?

Przede wszystkim jest to dodatkowy koszt wykończenia budynku. Im lepsza roleta, tym jej cena będzie oczywiście wyższa.  Wadą rolet zewnętrznych jest też to, że nie wszystkie jej rodzaje można zamontować w dowolnym momencie. Niektóre z nich trzeba zaplanować jeszcze na etapie projektu budowy domu. Co równie istotne, jeżeli chce się zamontować rolety zewnętrzne w mieszkaniu, najpierw trzeba uzyskać na to zgodę administracji lub zarządcy budynku, ponieważ element ten będzie miał wpływ na estetykę całego budynku.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Istnieje kilka rodzajów rolet zewnętrznych, które można dobrać do rodzaju budynku oraz etapu jego wykończenia. Więcej na temat rodzajów rolet zewnętrznych opowiedział nam nasz rozmówca, specjalista z firmy BROS w Buku pod Poznaniem:

Rolety zewnętrzne to bardzo chętnie wybierany przez klientów rodzaj systemu osłonowego okien i drzwi. Istnieje kilka rodzajów rolet zewnętrznych, które dobiera się przede wszystkim ze względu na moment, w którym będą one montowane. Nieco inaczej wygląda bowiem montaż rolet nadstawnym, a nieco inaczej rolet natynkowych lub rolet adaptacyjnych. Wybierając konkretny rodzaj rolet, warto jest się więc skonsultować ze specjalistą.

A w jaki dokładnie sposób są montowane wskazane przez naszego rozmówcę rodzaje rolet zewnętrznych?

Rolety zewnętrzne natynkowe mogą być zamontowane w dowolnym momencie. Bez problemu można je więc zastosować także w budynkach już istniejących. Są one najłatwiejsze w montażu. Skrzynka z mechanizmem sterującym montowana jest do muru we wnęce okiennej lub nad oknem. Od tego, w którym dokładnie miejscu zostanie zamontowana, będzie zależałą też wielkość rolety. Jej wymiary będą większe, jeżeli roleta zostanie zamontowana nad oknem. Montaż we wnęce okiennej z kolei sprawi, że roleta będzie ingerowała i nieco pomniejszała światło okna.

Także do budynków już istniejących, czyli takich, w których są już zamontowane okna i drzwi, przeznaczone są rolety adaptacyjne. Takie rolety nie wymagają np. poszerzenia otworów okiennych czy ingerowania w inny sposób w stan budynku. Rolety adaptacyjne montuje się bezpośrednio do stolarki okiennej we wnęce lub bezpośrednio do ściany.

Nieco inaczej wygląda montaż rolet zewnętrznych nadstawnych. Te rolety mogą być zamontowane na etapie montażu, remontu lub modernizacji okien. Obudowa z pokrywą rewizyjną rolety nadstawnej może być umieszczona od dołu lub od tyłu zamontowanej na oknie we wnęce skrzynki rolety.

Materiał partnera