Spieki kwarcowe

Spieki kwarcowe a kamienie naturalne – porównanie

Na rynku istnieje szeroki wybór surowców wykorzystywanych podczas aranżacji wnętrz. Dokonując wyboru, warto znać ich właściwości oraz największe plusy i minusy, tak aby dokonywać świadomego wyboru. Czym różnią się spieki kwarcowe od kamieni naturalnych?

Spieki kwarcowe – jakie są ich właściwości?

W ostatnich latach to właśnie spieki kwarcowe zyskały wielu zwolenników, dorównując kamieniom naturalnym. Spieki kwarcowe produkuje się z naturalnie występujących minerałów takich jak piasek, kwarc czy skały granitowe. Wymieszane składniki wypala się w bardzo wysokiej temperaturze, a następnie przybierają one kształt dużych płyt. 

Największą zaletą spieków kwarcowych jest ich wyrazista kolorystyka oraz unikatowe wzory. Wybór jest naprawdę ogromny. Dzięki temu jest to rozwiązanie bardzo popularne wśród osób ceniących sobie akcenty dekoracyjne oraz wysoki poziom estetyczny aranżacji. Spieki kwarcowe są doskonałe do zastosowania przy montażu blatów kuchennych, dzięki odpowiedniemu zachowaniu z żywnością i produktami spożywczymi. Są one wodoodporne i nie dopuszczają do rozwoju pleśni oraz grzybów. Dlatego doskonale sprawdzą się w łazienkach oraz kuchniach, które są pomieszczeniami narażonymi na największą ilość czynników zewnętrznych i wilgoć. Dodatkowo spieki kwarcowe mogą być wykorzystywane przy projektowaniu wnętrz oraz na zewnątrz. Są odporne na wysokie temperatury i ogień. Firma GRUPA EGA oferuje swoim klientom szeroki wybór spieków kwarcowych wysokiej jakości. 

Czym charakteryzuje się kamień naturalny?

Kamień naturalny jest zdecydowanie cięższy i grubszy od spieków kwarcowych. Również charakteryzuje się wysoką jakością oraz odpornością, jednak warto pamiętać, że przy wyborze kamieni naturalnych, bardzo istotny jest rodzaj kamienia. Niektóre z nich nie nadają się do znoszenia zanieczyszczeń i zabrudzeń, bez uprzedniego impregnowania. Dodatkowo nie wszystkie kamienie znoszą substancje chemiczne, dlatego nie każde będą odpowiednim rozwiązaniem do kuchni czy łazienki. Mimo to kamienie również występują w wielu barwach i fakturach. Są niezwykle trwałe i mogą być wykorzystywane na zewnątrz. To właśnie ich wysoka trwałość i piękno sprawiło, że nadal posiadają bardzo duże grono zwolenników i są jednym z najpopularniejszych wyborów. Warto jedynie zwracać uwagę na rodzaje kamieni naturalnych, ponieważ nie są one tak zróżnicowane, jak spieki kwarcowe, jeśli chodzi o swoje właściwości i możliwości. 

Materiał partnera