Jakie cechy powinna posiadać skuteczna izolacja akustyczna?

Skuteczna izolacja akustyczna – jakie cechy powinna posiadać?

Skuteczna izolacja akustyczna powinna przede wszystkim chronić nas od hałasów z zewnątrz oraz z sąsiednich pomieszczeń. Jak mówi popularne przysłowie: „Nasz dom jest naszą twierdzą”, dlatego już na etapie projektu warto zadbać, abyśmy czuli się w nim jak najbardziej komfortowo, a naszego spokoju nie zakłócały żadne niepożądane odgłosy. Przyjrzyjmy się zatem, jakie cechy powinna posiadać skuteczna izolacja akustyczna.

Izolator akustyczny to struktura, której celem jest zapobieganie niepożądanemu przenikaniu się dźwięków rozchodzących się w przestrzeni lub mających swoje źródło w drganiu podłoża. Ważna jest struktura izolatora: ciężkie przegrody metalowe będą charakteryzowały się gorszą izolacyjnością aniżeli betonowe lub murowane. Najbardziej skuteczne są izolatory wielowarstwowe, które obok warstwy ciężkiej, posiadają warstwę lekką, jak na przykład korek lub wełna mineralna. Przyjrzymy się bliżej cechom skutecznej izolacji akustycznej.

Jakość materiałów

Bardzo ważna jest jakość używanych materiałów. Nie oszczędzajmy na nich i wybierajmy te z najwyższej półki, jak na przykład profesjonalną wełnę mineralną. Pod żadnym pozorem nie używajmy styropianu; odbija on dźwięki, potęgując hałasy. Pamiętajmy, że skuteczna izolacja akustyczna to taka, która pochłania dźwięki poprzez redukowanie energii dźwiękowej fali, docierającej do danej powierzchni. Chcąc odpowiednio wytłumić pomieszczenie, nie zapominajmy o suficie. Izolacja ścian to jedno; równie ważne jest odpowiednie wyizolowanie sufitu. Pomogą nam w tym specjalne panele, które pochłoną fale dźwiękowe i zapobiegną ich niechcianym odbiciom. Warto zwrócić uwagę na ofertę firmy IzoSerwis, proponującej klientom wykonywanie izolacji akustycznych w oparciu o projekty techniczne, sporządzane w ramach zamówienia, miedzy innymi różnego rodzaju obudowy akustyczne.

Skuteczna izolacja akustyczna powinna charakteryzować się także dużą gęstością materiału, gwarantującą odpowiednie tłumienie dźwięków powietrznych oraz uderzeniowych i być odporna na czynniki chemiczne. Dobrze, jeśli jest wykonana z materiałów ekologicznych. Położona jako podkład pod na przykład panele podłogowe powinna likwidować odgłosy kroków oraz efekt „zimnej podłogi”. Kupując materiały, sprawdźmy czy posiadają one odpowiednie certyfikaty higieniczne i czy spełniają normy budowlane.

Montaż

Równie ważny co jakość materiałów, jest montaż izolacji akustycznej. Przede wszystkim już na etapie projektu zadbajmy o to, by ściany były odpowiednio połączone z sufitem oraz stropem. Przestrzeń między profilami powinna być idealnie wypełniona. Należy także zadbać o szczelność układania materiałów, aby nie powstawały liniowe mostki akustyczne.

Materiał partnera