Wideodomofony i ich funkcje obraz

Skąd bierze się obraz w wideodomofonie?

Wideodomofony to udoskonalone domofony. Od swoich klasycznych wersji różnią się tym, że łączą w sobie nie tylko możliwość usłyszenia dźwięku, ale także zobaczenia obrazu. Dzięki takiemu rozwiązaniu – jeszcze przed przyjęciem do mieszkania gości – można się dowiedzieć, kto stoi pod drzwiami. Takie sterowanie elektrozapleczem zwiększa przede wszystkim poziom bezpieczeństwa. Na jakiej zasadzie działają wideodomofony i jak powstaje w nich obraz?

Wideodomofony i ich funkcje

Wideodomofony są coraz chętniej wybierane przez klientów. Sprawdzają się one nie tylko w zabudowie jednorodzinnej, ale także w blokach. To sprzęt, który przede wszystkim umożliwia sprawdzenie autentyczności dzwoniącego, jak i tego, co dzieje się na zewnątrz.

Jedną z zalet wideodomofonu jest również możliwość rejestracji obrazu podczas nieobecności domowników.

Obraz w wideodomofonie – jak powstaje?

Wideodomofon to tak naprawdę klasyczny domofon z dodatkiem funkcji, która umożliwia jednokierunkowe przekazywanie obrazu na żywo dzięki kamerze. Odbiornik znajdujący się w mieszkaniu jest natomiast wyposażony w monitor, za pomocą którego odbiera się wideo. Jeżeli chodzi o rozmowę, może się ona odbywać dwukierunkowo. Działanie wideodomofonu zależy tak naprawdę od technologii, jaka została użyta do jego produkcji. Może być on analogowy, cyfrowy, bezprzewodowy, przewodowy, a także podłączony pod Internet.

Czym różnią się poszczególne rodzaje wideodomofonów?

Wideodomofony cyfrowe mają zdecydowanie mniej przewodów niż w przypadku innych rodzajów urządzeń, posiadają jednak więcej modułów kontrolnych. Odpowiadają one m.in. za sterowanie oświetleniem, które odbywa się z panelu monitora. Mają także lepszą jakość dźwięku i obrazu niż np. wideodomofony w wersji analogowej.

Wideodomofon IP jest pewną odmianą wymienionego już sprzętu. Jego główna zaleta to możliwość podłączenia go do sieci, dzięki czemu obraz można wyświetlić również na urządzeniach mobilnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu można kierować domofonem zdalnie. Analogowe wideodomofony są przewodowe. Można powiedzieć, że to podstawowa i najtańsza wersja takiego sprzętu.

Usługi z zakresu projektowania oraz montażu systemów wideodomofonowych dla odbiorców indywidualnych, jak i przedsiębiorców pełni w Polsce firma IMPULS. Istnieje ona od 1975 roku i jest przodownikiem w dziedzinie urządzeń elektronicznych.

Tradycyjne domofony powoli odchodzą do lamusa na rzecz bezpieczniejszego i nowocześniejszego rozwiązania, jakim jest wideodomofon. Warto w niego zainwestować – szczególnie że nie jest drogim sprzętem.

Materiał partnera