siew kukurydzy

Siew kukurydzy w praktyce. Największe trudności i wyzwania

Kukurydza jest popularną, ale też wymagającą rośliną uprawną. Trzeba tu wziąć pod uwagę wiele różnych czynników takich, jak rodzaj gleby, warunki pogodowe, nawożenie. Rolnicy mogą też wybierać materiał do siewu spośród różnych odmian kukurydzy cukrowej, co nie ułatwia im zadania. Warto też pamiętać o tym, że kukurydza może być uprawiana w różnych celach – na ziarno lub kiszonkę.

Optymalny termin siewu kukurydzy

Specjaliści wskazują, że najlepiej siać kukurydzę w okresie między 10 kwietnia a 5 maja, przy temperaturze gleby około 8-10°C. Dlaczego właśnie temperatura gleby ma duże znaczenie? Jeśli będzie ona zbyt niska, roślina będzie wolno wschodzić i słabo się rozwijać, co zaowocuje mniejszymi plonami. Jeśli natomiast spóźnimy się z wysiewem kukurydzy, efektem tego będzie szybkie wykiełkowanie i przedwczesny rozwój. Zbyt wczesny wysiew z kolei, gdy aura jest jeszcze bardziej zimowa niż wiosenna, może skutkować tym, że roślina wcale nie wzejdzie. Do wcześniejszych niż kiedyś wysiewów kukurydzy, nie tylko w naszym kraju, przyczyniły się nieco zmiany klimatyczne – obecnie zimy są krótsze i zdecydowanie mniej mroźne. Ale warto też wspomnieć o tym, że na rynku pojawiają się nowe, mieszańcowe odmiany tej rośliny, które nie tylko lepiej rosną i zapewniają wyższe plony, ale są też odporniejsze na choroby czy szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych.   

Temperatura gleby

Poza temperaturą powietrza kluczowa przy siewie kukurydzy jest temperatura gleby. Pamiętajmy o tym, że wczesną wiosną, nawet w cieplejsze dni, noce mogą być jeszcze bardzo chłodne, a co za tym idzie – gleba wolniej się nagrzewa. Co więcej, jeśli zdarzały się mrozy, jej głębsze warstwy mogą być jeszcze zamarznięte i oczywiście niegotowe na siew. Temperatura gleby w przedziale 8-10°C na głębokości 5 centymetrów powinna być wystarczająca do wysiewu kukurydzy. Przy temperaturze gleby 0-5°C dojść już może do zamierania roślin, a ryzyko to bardzo się zwiększa, jeśli nastąpią spadki temperatury do poziomu poniżej 0°C. Dlatego wcześniejsze wysiewy kukurydzy obarczone są zawsze dużym ryzykiem. Jeśli chodzi o glebę, znaczenie może też jej rodzaj i szybkość nagrzewania się, a także to, czy jest to gleba ciężka, czy lżejsza. Ta ostatnia wymaga głębszych wysiewów.    

Nawożenie przy siewie

Jak mówi nam ekspert z firmy HMS Agro Polska: stosowane przy siewie startowe nawożenie rzędowe służy dostarczeniu niezbędnych składników pokarmowych do gleby. Na przykład preparaty fosforowo-amonowe uzupełniają niedobory fosforu. Fosforan amonu powinien  być aplikowany z boku bruzdy, nieco w głębi ziemi. Dla prawidłowego wzrostu kukurydzy ważne są też takie pierwiastki, jak cynk czy potas. Do nawożenia, jeśli jest taka możliwość, warto używać siewników, gdyż gwarantują one większą efektywność i wydajność pracy. Podobnie jest z samym z wysiewem ziaren – siewniki do kukurydzy, dostępne dziś w wielu różnych wariantach, zapewniają ograniczenie strat materiału siewnego, precyzyjny wysiew na optymalnej głębokości, a także szybsze jego zakończenie. Dla efektów, czyli wysokości uzyskanych plonów ma też znaczenie prędkość siewu – nie powinna ona przekraczać około 6 km/h. Dodatkową zaletą tych maszyn jest fakt, że można je używać również do wysiewu innych roślin np. buraków cukrowych.

Materiał partnera