schody

Schody jako element aranżacji wnętrz

Schody to nie tylko funkcjonalny element naszych mieszkań oraz domów, lecz coraz częściej istotny dodatek aranżacji wnętrza. Kiedyś zwracano uwagę wyłącznie na ich funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Teraz równie ważna jest ich estetyka.  Na co zatem położyć szczególny nacisk, wybierając schody, aby cieszyły oko i były elementem dekoracji?  

Na wygląd schodów składają się takie elementy, jak materiał, z którego zostały wykonane, rodzaj balustrad oraz kształt stopni. Niemniejsze znaczenie ma ich odpowiedni dobór do ogólnego stylu wnętrza. Chociaż wedle najnowszych trendów modne jest łączenie przeciwstawnych stylów, to pamiętajmy, że do wnętrz nowoczesnych najbardziej będą pasować schody współczesne, do tradycyjnych klasyczne, na przykład drewniane. Jak zatem dobrać schody, aby stały się ciekawym elementem aranżacji wnętrza?

Schody na pierwszym planie

Jeśli posiadamy w domu lub mieszkaniu schody wewnętrzne, możemy być pewni, że to właśnie one wysuną się na plan pierwszy i będą przyciągały wzrok naszych gości, dlatego warto zadbać, aby były nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Zacznijmy zatem od wyboru materiału, z którego są wykonane. Jednym z najbardziej popularnych obecnie jest drewno, które ociepla wnętrze, nadając mu jednocześnie elegancki wygląd. Jeśli zdecydujemy się na ten materiał, wybierzmy drewno o dużej twardości, na przykład dąb, jesion albo buk. Kolejnym materiałem, chętnie wybieranym przez klientów, jest kamień, granit oraz marmur. Ze względu na surowość materiału, dobierzmy do takich schodów balustrady ze stali nierdzewnej. Hitem ostatnich lat są schody szklane. Lekkie i bardzo dyskretne, nadają się przede wszystkim do minimalistycznych wnętrz. Po wyborze materiału, przyszedł czas na wybór ich kształtu, poręczy i balustrad. Pamiętajmy, że o ile do schodów szklanych możemy dobrać poręcze na przykład ze stali nierdzewnej, o tyle do drewnianych nadadzą się wyłącznie poręcze oraz balustrady z tego samego materiału. Kształt powinniśmy uzależnić od wielkości pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na oryginalne schody kręcone, które są idealnym elementem aranżacji wnętrz. Estetyczne, dekoracyjne i przyciągające uwagę, odmienią wygląd każdego wnętrza. Ciekawe projekty schodów oferuje swoim klientom firma Wood and Steel Design z Wrocławia. Nowatorskie pomysły, połączone z solidnością wykonania, to coś, co wyróżnia tę markę spośród innych w omawianym segmencie rynku.

Schody w przestrzeni

Skupiając się na schodach jako na pojedynczym elemencie, nie zapominajmy, że muszą one idealnie komponować się z przestrzenią. Zwróćmy zatem uwagę na wielkość pomieszczenia i jego układ funkcjonalny. Liczy się także jego charakter i stylistyka całości. W małych, nowoczesnych wnętrzach, idealnie sprawdzą się nowoczesne, designerskie schody na przykład ze szkła, które nie zabierają cennego światła. Innym pomysłem są schody , których stopnie wykonane są z blachy nierdzewnej, połączone z metalowymi balustradami. Z kolei we wnętrzach urządzonych w klasycznym stylu, najlepiej prezentują się schody drewniane, dopełnione dekoracyjną, również drewnianą, balustradą.

Wybór schodów zależy zatem od wielu czynników. Pamiętajmy przede wszystkim, aby dobrze komponowały się z wyglądem pomieszczenia, będąc jednocześnie estetycznym elementem dekoracji.

Materiał partnera