
Rynek wtórny czy pierwotny – na jakie oferty sprzedaży mieszkań warto zwrócić uwagę?
Zakup własnego mieszkania to marzenie wielu młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoje dorosłe życie, ale nie tylko. Traktujemy tę inwestycję jako jedną z najważniejszych – jest to więc decyzja, która wymaga głębokiej analizy i często wsparcia bliskich oraz osób, które mają doświadczenie na rynku nieruchomości. Na jakie oferty mieszkań warto zwrócić uwagę? Korzystniej jest kupić własne „M” na rynku wtórnym, czy pierwotnym?
Mieszkanie idealne – czy to możliwe?
Gdyby ktoś zapytał nas, czy wolelibyśmy kupić nowy samochód prosto z salonu, czy auto używane z pewnym przebiegiem, jaka byłaby nasza odpowiedź? Odpowiedzielibyśmy oczywiście, że gdybyśmy mieli odpowiednie możliwości finansowe, to wolelibyśmy nowy samochód.
Co do mieszkania większość z nas ma jednak wątpliwości. Wiele osób myśli, że zakup mieszkania z rynku wtórnego jest korzystniejszy, ponieważ mieszkanie jest już wykończone, tymczasem w biurze deweloperskim również znajdziemy mieszkania już urządzone, do których możemy od razu się wprowadzić – mówi nam przedstawiciel firmy deweloperskiej SAMSON z biurem sprzedaży w Krakowie i Łodzi.
Jest to rozwiązanie korzystniejsze, ponieważ mamy możliwość personalizacji mieszkania, podobnie jak domu. Możemy dobrać sobie układ pomieszczeń i wybrać materiały wykończeniowe, które będą całkowicie odpowiadały naszym preferencjom. Nie każdy woli urządzić sobie sypialnię w najmniejszym pokoju, ułożyć kafelki na ścianach w kuchni, czy zamontować dużą wannę w łazience. Kiedy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, nie mamy wyboru, co najwyżej czeka nas remont, a przecież taniej jest pomalować ściany w mieszkaniu w stanie deweloperskim niż najpierw zlecać ekipie remontowej zdejmowanie z nich na przykład paneli.
Korzystne ceny i mniej obaw o formalności
Kiedy kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, czeka nas kilka dodatkowych formalności, których nie musimy załatwiać w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera. Oto one:
- sprawdzamy stan księgi wieczystej, aby upewnić się, kto jest rzeczywistym właścicielem mieszkania i czy nie jest obciążone długiem; jeśli mieszkanie nie ma księgi wieczystej, musimy poprosić właściciela o zaświadczenie, które potwierdza jego prawo do lokalu, np. akt notarialny,
- wymagamy od sprzedającego, by w umowie pojawiło się oświadczenie, że mieszkanie nie jest obciążone tzw. prawem dożywocia, które nie musi być ujawnione w księdze wieczystej,
- żądamy od sprzedającego, by dostarczył nam zaświadczenie, że w lokalu nikt nie jest zameldowany, a także zaświadczenia ze spółdzielni lub wspólnoty, że mieszkanie nie ma zaległości z tytułu czynszu.
Jest więc sporo rzeczy do załatwienia, a to wymaga czasu i uwagi. Gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera, wystarczy, że sprawdzimy jego dokumenty rejestrowe i licencję. Oczywiście musimy dokładnie przejrzeć umowę, ale to oczywiste przy każdej transakcji.
Podsumowując naszą analizę, korzystniejszy jest zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Warto na koniec dodać, że cena mieszkania z rynku pierwotnego po latach może zyskać na wartości, gdy w okolicy pojawią się inwestycje, które poprawiają komunikację.