Różnice między doniczką a osłonką

Bardzo często zdarza się, że mylimy doniczki z osłonkami. Bywa też i tak, że używamy ich nazw zamiennie. Oba te produkty jednak, choć wyglądają niemal identycznie, znacznie się od siebie różnią ze względu na pełnione funkcje. W szczególności musimy o tym pamiętać podczas sadzenia roślin. A zatem na czym polegają te różnice? Jaką rolę powinna pełnić doniczka, a do czego służy osłonka?

Doniczki i osłonki – zasadnicza różnica

O to, na czym polega podstawowa różnica pomiędzy doniczką a osłonką, zapytaliśmy naszego rozmówcę z internetowego Sklepu Kwiecisty:

Doniczki są niezbędne do uprawy roślin o specjalnych wymaganiach. Ponadto istnieje wiele gatunków roślin ogrodowych, które również źle znoszą zimowanie w gruncie, a co za tym idzie wymagają sadzenia w donicach i wystawiania latem do ogrodu. Z uwagi na swoją funkcję doniczki muszą być odpowiednio zbudowane, a ściślej posiadać otwory, które umożliwią właściwy drenaż. Główną rolą osłonek zaś jest ozdabianie donic z kwiatami. Stąd też nie muszą one posiadać żadnych otworów.

Podsumowując – doniczki służą do sadzenia rośli i posiadają minimum jeden otwór w dnie, a osłonki pełnią jedynie funkcje estetyczne i mają lite dna. Czy to oznacza, że doniczki nie mogą pełnić funkcji ozdobnych? Absolutnie nie! Wręcz przeciwnie! Obecnie na rynku mamy dostęp do bardzo bogatej oferty różnego rodzaju doniczek.

Doniczka – ozdoba roślin i wnętrz

Donice poza funkcjami praktycznymi, z powodzeniem mogą pełnić również funkcje estetyczne, czego nie można powiedzieć o osłonkach. Te bowiem mogą służyć jedynie do ozdoby. Sadząc roślinę w osłonce, pozbawiamy ją drenażu, co w konsekwencji oznaczać może jej rychłe obumarcie.

Pośród dostępnych doniczek mamy do wyboru m.in. doniczki na balkonowe i tarasowe barierki, do domu oraz do ogrodu. Produkowane z różnych materiałów, występują także w wielu różnych kształtach, formach i kolorach. Okrągłe lub podłużne, ceramiczne, plastikowe i rattanowe, stojące lub wiszące itd. Bardzo popularnym obecnie produktem jest doniczka, wykonana z tworzywa, imitującego rattan. Tego typu donice świetnie sprawdzają się tak na zewnątrz, jak i wewnątrz domów czy mieszkań.  

Doniczki do zadań specjalnych

Pośród różnych rodzajów, kolorów i kształtów znajdziemy także doniczki, pełniące dodatkowe funkcje – czy to ozdobne, jak to ma miejsce w przypadku doniczek z podświetleniem, które pięknie prezentują się wieczorem w ogrodach i na balkonach, czy praktyczne, jak donice, wyposażone w system nawadniania, który stanowi wygodny i efektywny sposób właściwego dostarczania wody roślinom oraz kontrolowania jej poziomu.

Jak widać, wybór jest ogromny. Dzięki temu każdy miłośnik roślin znajdzie coś dla siebie.

Materiał partnera