rolety

Rolety zewnętrzne. Czy warto się na nie zdecydować?

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie coraz częściej spotykane nie tylko w budynkach użytkowych – na ich montaż decydują się również właściciele prywatnych domostw. Skąd taka popularność rolet zewnętrznych? Jakiego argumenty przemawiając za ich kupnem?

Czym są i jak działają rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to stosunkowo proste mechanizmy, które – zgodnie z nazwą – montuje się po zewnętrznych stronach okien oraz drzwi. Zbudowane są one z ułożonych poziomo i połączonych ze sobą profili, które razem tworzą tak zwany pancerz. Profile wykonywane są z aluminium bądź PCV i wypełniane zazwyczaj pianką poliuteranową. Dzięki wykorzystaniu prowadnic biegnących po obu stronach drzwi lub okna, pancerz może przemieszczać się w górą i w dół – za jego podnoszenie i opuszczanie odpowiedzialny jest mechanizm, który można obsługiwać ręczne lub zdalnie za pomocą pilota. W skład budowy rolety wchodzą również liczne elementy zabezpieczające, np. rygle antywłamaniowe, których zadaniem jest blokowanie możliwości podniesienie rolety od zewnątrz.

Dlaczego warto zdecydować się na rolety?

Zamontowanie rolet zewnętrznych może przynieść nam wiele wymiernych korzyści, między innymi:

  • Poprawę bilandu energetycznego budynku – czyli ograniczenie ilości ciepła przedostającego się przez okna i drzwi, czyli najsłabsze pod tym względem przenikalności cieplnej elementy konstrukcyjne domu. – Rolety zewnętrze stanowią dodatkową warstwę izolacji termicznej, dzięki której ogrzewanie zimą wiąże się z mniejszymi kosztami – wyjaśnia przedstawiciel firmy Bojero – Dzięki roletom możemy zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną nawet o 40%. Z kolei latem rolety mogą stanowić zabezpieczenie przed ciepłem napływających z zewnątrz i obniżenie temperatury w domu o nawet kilka stopni.
  • Poprawa bezpieczeństwa – rolety zewnętrzne nie tylko utrudniają ciepłu ucieczkę z naszego domu, ale jednocześnie sprawiają, że dostanie do wnętrza jest dużo większym wyzwaniem dla włamywaczy. Jeśli naszym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa domu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na klase ochrony antywłamaniowej, oznaczanej symbolem RC – im wyższa cyfra towarzyszy symbolowi, tym wyższa klasa rolety. Najwyższą jakością pod tym względem odznaczają się rolety oznaczone symbolem RC6
  • Ochrona okna – ramy okienne, szczególnie te drewniane są narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników, między innymi promieniowania ultrafioletowego, opadów oraz zanieczyszczeń. Rolety mogą stanowić zabezpieczenie przed nimi i wydłużenie żywotności okien.
  • Ograniczenie ilości światła i dźwięku – z różnych powodów nadmierna ilość światła w pomieszczeniu może być nie pożądana, podobnie jest w kwestii dźwięków. Rolety zewnętrzne pozwalają całkowicie odciąć dostęp do światła słonecznego oraz ograniczyć natężnie dźwięków dochodzących z zewnątrz nawet o 14 decybeli.

Regulacja dostępu światła

Niekiedy w ciągu dnia bywa potrzebne zaciemnienie, np. w czasie drzemki albo przy oglądaniu telewizji, a dzięki roletom zewnętrznym jest to możliwe.

Eliminacja szkodliwego działania promieniowania UV na elementy wyposażenia mieszkania także jest niezwykle istotna.

Pod wpływem słońca blakną przecież kolory farb na ścianach oraz płowieją obicia mebli.

Dobra izolacja akustyczna

Ten walor rolet zewnętrznych docenią przede wszystkim mieszkańcy domów zlokalizowanych przy dość ruchliwych ulicach.

Przy spuszczonych roletach poziom dźwięków w pomieszczeniach może się obniżyć o mniej więcej 6-14 decybeli, więc rolety zdecydowanie chronią przed hałasem.

Na pewno przyjemniej przebywać we wnętrzach, do których tak bardzo nie dochodzą dźwięki zewnętrzne.

Takie rolety zapewniają też poczucie prywatności, chroniąc przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów.

Wentylacja

W tym przypadku sprawdzają się rolety z listwami posiadającymi specjalne perforacje, czyli otwory wentylacyjne. Taka roleta osłania pomieszczenia przed silnymi podmuchami wiatru i przeciągami, można ją wykorzystać do wietrzenia pomieszczeń poprzez zsunięcie pancerza.

Ciekawym rozwiązaniem jest również model zintegrowany z moskitierą.

W takiej sytuacji można intensywnie wietrzyć poprzez podniesienie rolety bez obaw o dostanie się do domu dokuczliwych owadów.

Tego typu rolety są z reguły droższe o 120-180 zł.

Najpopularniejsze wpisy

Materiał partnera