Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne – rodzaje, sposoby montażu, zalety

Rolety zewnętrzne mają wiele zalet: chronią przed nadmiernym przegrzewaniem lub utratą ciepła, dają poczucie prywatności oraz utrudniają nieuprawnione wejście do domu potencjalnym włamywaczom. Wybór rodzaju oraz sposobu montażu zależy w głównej mierze od tego, czy na rolety zdecydujemy się w trakcie powstawania budynku czy później. Przedstawiamy dostępne możliwości i zalety rolet zewnętrznych.

Rolety montowane na zewnątrz stają się coraz popularniejszym widokiem. Choć mogą kojarzyć się wyłącznie z ciężkimi roletami antywłamaniowymi nowoczesne osłony zewnętrzne spełniają wiele innych funkcji. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Osłony montowane na fasadzie lub zewnętrznej powierzchni ram okiennych występują w wielu różnych rodzajach. Różnią się przede wszystkim sposobem montażu – rolety mogą być mocowane bezpośrednio na elewacji, w połączeniu z ramą i wnęką okienną, mogą również stanowić element elewacji budynku. Sposoby montażu wyjaśnimy w bardziej szczegółowy sposób w dalszej części artykułu – na ten moment skupimy się na pozostałych parametrach, którymi cechują się poszczególne rodzaje rolet.

Napęd, który opuszcza i podnosi rolety może być ręczny lub sterowany elektronicznie. Rolety zewnętrzne mogą również posiadać automatyczne czujniki czuwania, czasu, zmierzchu lub wiatru i w zależności od ustawień oraz warunków atmosferycznych i ilości światła zasuwać się samoistnie. Niektóre rodzaje mają również możliwość połączenie z inteligentnym systemem zarządzania budynku – roletami możemy wówczas sterować za pomocą smartfona z dowolnego miejsca.

Pancerz rolet zazwyczaj wykonany jest z aluminium lub tkaniny zawierającej włókna szklane i PCV. Lamelki mogą posiadać perforacje, przez które wpada niewielka ilość promieni słonecznych lub być całkowicie jednolite, ograniczając dostęp światła słonecznego w znacznie większym stopniu. Rolety antywłamaniowe posiadają wzmocniony płaszcz oraz dodatkowe zabezpieczenia, takie jak dolny rygiel zamykający, bolce antywyważeniowe oraz blokady uniemożliwiające podniesienie rolety do góry. Modele termoizolacyjne posiadają płaszcz wypełniony pianką poliuretanową, a tym samym doskonale chronią przed przenikaniem ciepła oraz poprawiają izolację akustyczną. Hałas dobiegający z zewnątrz jest nawet o 10 dB niższy.

Profile rolet zewnętrznych występują również w szerokiej gamie kolorystycznej oraz różnorodnym wzornictwie, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie ich koloru do elewacji. Szeroki wybór rolet zewnętrznych wraz z usługą montażu na terenie Warszawy i okolic znajdziemy w ofercie firmy OKTOM.

Sposoby montażu rolet zewnętrznych

Tak, jak już wspomnieliśmy, rolety zewnętrzne różnią się od siebie przede wszystkim sposobem montażu. Najpopularniejsze są rolety standard, czyli elewacyjne. Ich największą zaletą jest możliwość zamontowania na każdym budynku – także już istniejącym. Charakteryzują się również przystępną ceną oraz łatwością montażu. W tym przypadku skrzynka, czyli metalowa obudowa, w której znajduje się mechanizm służący do podnoszenie i opuszczania płaszcza znajduje się bezpośrednio na elewacji lub we wnęce okiennej.

Drugim, popularnym rodzajem są rolety podtynkowe, które stanowią element elewacji budynku. Jednak w ich przypadku montaż musi być uwzględniony już na etapie projektu – skrzynkę mocuje się pod warstwą izolacyjną ściany.

Inną możliwością mocowania rolet zewnętrznych jest zamontowanie ich w ramie okiennej lub drzwiowej przed osadzeniem ich we wnęce. Jest to rozwiązanie pośrednie – najlepiej, jeśli roleta będzie uwzględniona już na etapie projektu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować ją w trakcie wymiany stolarki okiennej lub drzwiowej. Z powodzeniem można montować je na ramach drewnianych, aluminiowych lub wykonanych z PCV.

Zalety zastosowania rolet zewnętrznych

Osłony montowane na zewnątrz budynku mają wiele zalet. Przede wszystkim chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem. Rolety zewnętrzne odbijają promienie słoneczne jeszcze zanim dotrą do szyb okiennych. Doskonale zaciemniają pomieszczenia, utrzymując komfortową temperaturę. Zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku wspierając pracę klimatyzacji. Stanowią również doskonałą ochronę przed innymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg, grad czy wiatr.

Z drugiej strony zmniejszają zapotrzebowanie na energię, chroniąc przed uciekaniem ciepła z wnętrza budynku – z tego względu doskonale sprawdzają się również zimą. Rolety zintegrowane z moskitierą zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza owadów, nawet przy otwartych oknach. Pozwalają zachować prywatność oraz znacząco obniżają poziom hałasu dobiegającego z zewnątrz. Należy również wspomnieć o bezpieczeństwie – nawet tradycyjne rolety, bez systemu antywłamaniowego zabezpieczają dom przed nieuprawnionym wejściem, opóźniając moment dojścia do okna.

Biorąc pod uwagę szeroki wybór rodzajów rolet zewnętrznych, które można mocować także do istniejących budynków oraz ich liczne zalety warto zastanowić się nad zastosowaniem tego rozwiązania w domu, mieszkaniu lub biurze. Choć są droższe niż ich wewnętrzne odpowiedniki w ostatecznym rozrachunku umożliwiają większe oszczędności, związane ze zmniejszeniem strat energetycznych budynku.

Materiał partnera