rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne jako element zabezpieczenia antywłamaniowego

Montaż rolet zewnętrznych przynosi wiele korzyści. Jest to nie tylko inwestycja na lata i skuteczna ochrona przed promieniami słonecznymi, ale także rodzaj zabezpieczania antywłamaniowego. Jednym z modeli proponowanych przez producentów są właśnie rolety wyposażone w mechanizmy zabezpieczające przed wtargnięciem nieproszonych gości do domu. Czym charakteryzują się takie systemy i czy faktycznie zapewniają ochronę? Eksperci odpowiadają.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Zalety rolet zewnętrznych można wymieniać bez końca. W zależności od ich rodzaju, systemy te spełniają różnorodne funkcje, począwszy od praktycznych, po estetyczne. Stanowią przede wszystkim ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, choć są również takie, które stanowią skuteczne zabezpieczenie antywłamaniowe. Do najczęściej stosowanych rodzajów rolet zewnętrznych można zaliczyć:

  • rolety natynkowe charakteryzujące się uniwersalnością. Dzięki bogatej ofercie produktów, można je dopasować do różnych aranżacji budynku,
  • rolety naokienne przeznaczone do montażu bezpośrednio na ramie okna,
  • rolety podtynkowe montowane w trakcie budowy,
  • rolety RKS, których montaż odbywa się w czasie powstawania budynku,
  • rolety antywłamaniowe dostępne w kilku modelach w zależności od stopnia odporności na włamania.

Istotną kwestią przy wyborze rodzaju rolet zewnętrznych jest sposób sterowania osłoną. Zależnie od potrzeb, preferencji i możliwości technicznych można wybrać pomiędzy roletami sterowanymi ręcznie oraz systemami zautomatyzowanymi.

Zalety rolet antywłamaniowych

Już sam montaż rolet antywłamaniowych w oknach może stanowić sygnał ostrzegawczy dla włamywacza. Poleca się je głównie właścicielom domów lub mieszkań znajdujących się na parterze – informują fachowcy z Galanterii Okiennej MOBI. Rolety zewnętrzne tego typu, oprócz trwałego materiału, wyposażone są w rygle oraz prowadnice uniemożliwiające otwieranie ich od zewnątrz czy wyważenie. Ich konstrukcja składa się również z pancerza, którego rodzaj zależy, między innymi od szerokości okna. Jego wielkość może być podstawą do wyboru sposobu sterowania. Im szerszy pancerz, tym większa jego masa, dlatego lepiej w takim przypadku sprawdzi się silnik elektryczny.

Do produkcji tego elementu rolety wykorzystuje się głównie aluminium lub stal nierdzewną. Są to materiały trwałe oraz odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Poza tym charakteryzują się estetycznym wyglądem, a rolety aluminiowe dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. Pozwala to na dopasowanie produktu do wybranej aranżacji zewnętrznej budynku.

Materiał partnera