rolety rzymskie do mieszkania

Rolety rzymskie, czyli osłoń się przed słońcem w gustownym stylu

Wygodne, praktyczne, dekoracyjne i łatwe w utrzymaniu czystości. Takie właśnie są rolety rzymskie. Zobacz, dlaczego warto je mieć i jak dobrać do stylu wnętrza.

Rolety rzymskie – dlaczego nazywają się „rzymskie”?

Nazwa rolet rzymskich nie jest przypadkowa, ale nie powinniśmy jej wiązać z dzisiejszą stolicą Włoch. Tam, podobnie jak w innych krajach, panuje duża różnorodność wśród okiennych dekoracji. Natomiast rolety, w takim kształcie, w jakim znamy je do dziś, pochodzą ze Starożytnego Rzymu. To właśnie tam po raz pierwszy zastosowano wieszanie w oknach tkanin. Dla lepszego efektu nawet je moczono. Miały chronić przed kurzem i upałem. Wynalazek przyjął się szybko i zyskał uznanie na całym świecie. Dziś nie wyobrażamy sobie nieosłoniętych okien, szczególnie w bardzo upalne dni.

Różnica polega tylko na tym, że te pierwotne rolety rzymskie pełniły funkcje czysto praktyczne, nad ich wyglądem nikt się specjalnie nie zastanawiał. Dzisiejsze rolety rzymskie, to rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne.

Rolety rzymskie – najważniejsze zalety

Rolety rzymskie zajmują stosunkowo mało miejsca. W dzień są podciągane do góry i układają się nad oknem w dekoracyjne fałdy. Nie potrzebują przestrzeni po bokach okna, co na pewno zostanie docenione przez posiadaczy małych pomieszczeń. Rolety rzymskie są idealne również na przeszklone ściany, gdzie w ogóle nie ma miejsca na zasłony.

Rolety rzymskie łatwo utrzymać w czystości, bo – w przeciwieństwie do klasycznych rolet – można je zdjąć z okna i uprać. Przed praniem trzeba usunąć drążki i fiszbiny. Sposób prania zależny jest od rodzaju tkaniny.

Jak każde rolety, tak i rzymskie, można zablokować na dowolnej wysokości okna.

Rolety rzymskie – z jakich tkanin uszyć

Rolety rzymskie po opuszczeniu są bardzo podobne do zasłon. Różni je brak marszczeń i obecność fiszbin. Podobieństwo nie jest przypadkowe, bo rolety i zasłony można szyć z tych samych tkanin.

Najpopularniejsza jest bawełna, oferowana w wielu wzorach i kolorach. Równie popularne są tkaniny typu blackout, które dobrze zaciemniają pomieszczenie. Rolety z takich tkanin szyje się zwłaszcza do sypialni (sprawdź ofertę na stronie karnix.pl).

Co ciekawe – rolety rzymskie można uszyć z tkanin firanowych i powiesić je zamiast firanek. To rozwiązanie szczególnie często widywane jest w małych kuchniach lub kuchniach z małymi oknami.

Rolety rzymskie – w jakich wnętrzach się sprawdzą

Nie ma wnętrz, w których nie da się powiesić rolet rzymskich. Są bardzo uniwersalne i ładnie wkomponują się w niemal każdy styl aranżacji wnętrz. Wszystko zależy od tego, z jakiej tkaniny uszyjemy roletę.

Styl glamour charakteryzuje się blaskiem i dodatkami odbijającymi światło, tu dobrze sprawdzą się welwetowe rolety.

Styl skandynawski stawia na minimalizm. Akceptowalna liczba kolorów jest mocno ograniczona. W tym stylu najlepiej sprawdzą się żółte rolety z bawełny lub tkaniny zaciemniającej.

Styl urban jungle stawia na zieleń i motywy kwiatowe. Sam rodzaj tkaniny jest mniej ważny.

Boho – czyli styl mający swoje korzenie w kulturze paryskiej bohemy – to artystyczny nieład łączący najczęściej biel i kolory ziemi. Rolety rzymskie do salonu w stylu boho powinny być w podobnym kolorze, co wybrane dekoracyjne dodatki.

Przeczytaj także: Jak dopasować rolety rzymskie do okna i ile to kosztuje?

Materiał partnera