Wóz z paszą dla zwierząt

Rodzaje wozów paszowych

Decyzja o zakupie wozu paszowego musi być starannie przemyślana, ponieważ wóz paszowy jest jedną z nielicznych maszyn mających bezpośredni wpływ na rozwój i wyniki hodowli. Na rynku dostępne są różne rodzaje wozów paszowych, w zależności od systemu tnącego, pojemności oraz tego, czy są to wozy paszowe samojezdne, czy zaczepiane. Jakie są rodzaje wozów paszowych, czym się charakteryzują i jak wybrać właściwy dla swojego gospodarstwa?

Systemy tnące w wozach paszowych – pionowe i poziome

Istnieją dwa systemy tnące – pionowy oraz poziomy. Pionowe wozy paszowe sprawdzają się w małych i średnich gospodarstwach. Możemy zdecydować się na wóz paszowy dwuślimakowy lub jednoślimakowy. W zależności od obrotów, na jakich pracują ślimaki, pasza może być mieszana lub wyrzucana ze zbiornika, dzięki czemu można wyczyścić zbiornik z resztek pokarmu, które w późniejszym czasie mogą fermentować. Pionowe wozy bardzo proste w obsłudze, a praca z nim nie sprawia kłopotu nawet niedoświadczonym operatorom. Zadawanie pokarmu wozem paszowym pionowym jest dowolne. Niskie zapotrzebowanie na moc pozwala sporo zaoszczędzić na paliwie.

Poziomy wóz paszowyprzeznaczony jest do dużych i przemysłowych hodowli. Może być wyposażony w 2, 3 lub 4 mieszadła, co przekłada się na wzrost wydajności maszyny. Zastosowanie poziomego systemu tnącego pozwala lepiej rozdrabniać i łączyć ze sobą składniki pokarmu oraz przygotować dużo większe ilości paszy niż ma to miejsce w przypadku pionowego wozu paszowego. Wóz poziomy jest także w stanie przygotować TMR o połowę szybciej od pionowego, bez znacznego wzrostu zapotrzebowania na moc, więc oszczędności na paliwie ulegają wzrostowi. Pasza przygotowana w wozie poziomym jest w 100% przyswajalna przez krowy, ponieważ nie odrzucają one większych kawałków podczas sortowania pokarmu. Dzięki temu, że zjadają one więcej TMR-u, produkują także więcej mleka.

Pojemność wozów paszowych

Wozy paszowe różnią się także pojemnością. Można wybierać spośród wielu pojemności – od 7 m³ do 32 m³. Wybrana pojemność powinna odpowiadać ilości sztuk bydła w hodowli. Jeżeli planujemy rozwój hodowli i powiększenie stada, warto zdecydować się na wóz, który będzie w stanie sprostać potrzebom zarówno obecnej, jak i większej ilości krów. Należy pamiętać również o tym, że im większa pojemność, czyli wielkość zbiornika danego wozu paszowego, tym większe jest zapotrzebowanie na moc, więc warto także zwrócić uwagę na rodzaj posiadanego ciągnika – dodaje specjalista z firmy Ata-Technik, dystrybutora maszyn rolniczych.

Oto zalecane pojemności wozów paszowych dla przykładowej ilości krów:

7 m³ – do 30 sztuk,

8 m³ – do 40 sztuk,

10 m³ – do 60 sztuk,

12 m³ – do 70 sztuk,

14-16 m³ – do 100 sztuk,

18 m³ i więcej – do ponad 100 sztuk.

Wozy paszowe zaczepiane i samojezdne

Najczęściej spotykane w polskich gospodarstwach są wozy paszowe zaczepiane. Występują we wszystkich dostępnych na rynku pojemnościach, są proste w obsłudze, wydajne i doskonale radzą sobie z przygotowaniem wysokiej jakości TMR-u. Aby móc pracować z wozem paszowym zaczepianym, wymagane jest posiadanie ciągnika. Należy on jednak do podstawowych maszyn rolniczych, więc nie powinno to stanowić problemu dla hodowcy.

Samojezdne wozy paszowe są sporadycznie spotykane na gospodarstwach. Sprawdzają się głównie w dużych hodowlach przemysłowych, gdzie ilość bydła potrafi sięgać 1000 sztuk. Jest to bardzo wygodne i znacznie ułatwiające pracę urządzenie, jednak z uwagi na wysoką cenę wozu samojezdnego, niewielu rolników decyduje się na taki zakup.

Zakup wozu paszowego – który rodzaj wybrać?

Zadaniem wozu paszowego jest przede wszystkim sprostanie indywidualnym potrzebom gospodarstwa. Należy wziąć pod uwagę ilość krów, moc posiadanego ciągnika czy rodzaj budynku inwentarskiego. Zdarza się, że nawet znając specyfikację różnych modeli wozów paszowych, ciężko jest wybrać odpowiedni. Dlatego istnieją firmy, które oferują profesjonalne doradztwo przy zakupie wozu. Jest również możliwość wykonania wozu paszowego na wymiar, tak, aby w pełni sprostał indywidualnym potrzebom hodowli. Ponieważ zakup paszowozu jest inwestycją na wiele lat, warto się na to zdecydować.

Materiał partnera