Rodzaje wędzarni ogrodowych

Wędzarnie do samodzielnego użytkowania są świetnym rozwiązaniem, aby przygotowywać we własnym ogrodzie wędzone produkty. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje wędzarni ogrodowych. Różnią się one od siebie, sprawdzają się w innych sytuacjach i spełniają różne oczekiwania klientów. Oto najpopularniejsze rodzaje wędzarni ogrodowych.

Czym są wędzarnie?

Wędzarnie służące do przygotowania produktów na własną rękę, służą do konserwowania mięsa, wędlin, serów i ryb za pomocą dymu. Zazwyczaj są one niewielkie, ponieważ służą do przygotowywania potraw na własne, indywidualne potrzeby. Ich funkcjonowanie opiera się one na prostych zasadach. Osoba wędząca musi zadbać o odpowiednią temperaturę i ilość dymu, obracając jednocześnie jedzenie powieszone wewnątrz.

Rodzaje wędzarni ogrodowych

Na rynku dostępne są różne typu urządzeń które, choć różnią się od siebie, spełniają swoje zadanie. W związku z tym wędzarnie ogrodowe można podzielić ze względu na:

  • Mobilność — na rynku dostępne są wędzarnie, które można umieścić w danym miejscu na stałe w ogrodzie. Inne zaś mają opcje, które pozwalają na złożenie i zabranie, np. na kemping.
  • Materiał wykonania — wędzarnie ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są wędzarnie wykonane z kamienia lub cegieł oraz wędzarnie stalowe, które można przenosić z miejsca na miejsce.
  • Rodzaj zasilania — spotkać się można z wędzarniami elektrycznymi, jednak są one raczej substytutem, kiedy nie ma miejsca na wędzarnie z prawdziwego zdarzenia. Chętniej wybierane są wędzarnie, które pozwalają na wędzenie prawdziwym dymem z paleniska.

Samodzielne wykonanie

Wędzarnie ogrodową można wykonać również samemu. Wymaga to jednak sporego nakładu pracy oraz wiedzy, jak to zrobić. Sposoby na wykonanie można znaleźć w internecie na stronach dla majsterkowiczów. Najchętniej osoby chcące wykonać własną wędzarnię decydują się na budowę jej z cegły lub kamienia. Dzięki temu pełni ona funkcje ozdobne w ogrodzie, gdyż prezentuje się bardzo dobrze.

Materiał partnera