najpopularniejsze typy rolet zewnetrznych

Rodzaje systemów rolet zewnętrznych

Rolety okienne zewnętrzne mają wiele pożytecznych funkcji. Nie tylko zatrzymują ostre promienie słoneczne oraz światło lamp ulicznych, ale również są przeszkodą dla ewentualnym włamywaczy. Należy też wspomnieć o właściwościach izolujących od zimna i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Rolety zewnętrzne występują w kilku rodzajach. Czym cechuje się każdy z nich?

Rodzaje zewnętrznych rolet okiennych

Jeżeli ktoś decyduje się na założenie w swoim domu rolet zewnętrznych, ma ich kilka typów, które są dostępne rynku. Można je podzielić ze względu na pełnioną funkcję, sposób montażu i konstrukcję. Podstawowy podział to:

  • rolety podtynkowe, zwane są również nadprożowymi, ponieważ montuje się je do nadproża okna. Sterowanie ich układem może się odbywać zarówno ręcznie za pomocą zwijacza lub korby, jak i przy pomocy pilota,
  • rolety natynkowe, których mechanizm umieszczony jest w kasecie na elewacji. Tam też może się mieścić napęd, z którym współpracuje pilot,
  • rolety naokienne mają mechanizmy umieszczone w skrzynce, która znajduje się we wnęce okiennej. Ruch odbywa się dzięki prowadnicom umieszczonym na specjalnych profilach.

Wśród wszystkich typów wyróżnić można rodzaje rolet, które pełnią konkretne funkcje. Rolety przeciwsłoneczne chronią przed intensywnym promieniowaniem UV. Dzięki temu nawet w upalny dzień wnętrze pomieszczenia pozostaje chłodne. Jeżeli do tego pracuje wewnątrz klimatyzator, to można osiągnąć duży komfort.

Firmy takie, jak MARXUS, które są dystrybutorami systemów okiennych, zazwyczaj mają też w swojej ofercie rolety antywłamaniowe. Są one skonstruowane z materiałów wytrzymałych na uszkodzenia. Najczęściej jest to aluminium ekstrudowane. Takie modele mogą być również zaopatrzone w specjalne rygle, zamki i mechanizmy zapadkowe.

Dlaczego warto zainwestować w rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne mogą się okazać dobrą inwestycją z kilku powodów. Pierwszy z nich to potrzeba ograniczenia nadmiernego nasłonecznienia. Przy tej okazji rolety pełnią funkcję izolatora cieplnego. W ten sposób można oszczędzić na ogrzewaniu i ochładzaniu domu.

Bardzo wiele osób decyduje się na założenie rolet w celu ochrony przed włamaniem. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że tego typu wykończenie okien pełni funkcję estetyczną. Elewacja z tak zaznaczonymi otworami okiennymi wygląda po prostu gustownie.

Materiał partnera