Rodzaje środków do pielęgnacji podłóg

O każdą podłogę, bez względu na jej rodzaj, należy odpowiednio dbać. W tym celu konieczne jest jej regularne mycie, a czasem także przeprowadzanie różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejszą zasadą, która pozwala zachować podłogę w jak najlepszym stanie przez długie lata, jest używanie odpowiednich, przeznaczonych stricte do jej rodzaju środków. Radzimy, jakie specyfiki są najlepsze do pielęgnacji poszczególnych rodzajów podłóg.

Pierwszy krok do lepszej pielęgnacji: eliminacja błędów

Mycie podłogi należy do najbardziej znienawidzonych czynności domowych. Czasem powodem niechęci może być stosowanie nieodpowiednich zabiegów, które tak naprawdę utrudniają i wydłużają cały proces sprzątania, a finalnie nie dają oczekiwanych efektów.

Niektórzy, gdy widzą plamę na podłodze, biegną po mopa i szybko ją wycierają. To błąd, bo w ten sposób tylko rozciera się plamę dookoła. Pierwszym krokiem powinno być odkurzanie. Dopiero potem można przejść do mycia i pielęgnacji, oczywiście przy pomocy dobrze dobranych środków – tłumaczy ekspert reprezentujący sklep internetowy Melagu.pl.

Innym często popełnianym błędem jest używanie nadmiernej ilości specyfiku do mycia podłogi. Warto wiedzieć, że zbyt duża ilość piany pozostawia po sobie lepkie ślady, do których łatwo przykleja się brud. Myjąc podłogę płynem warto więc zachować umiar i używać go bardzo oszczędnie.

Jak dobrze zadbać o podłogę?

Podłogi, w zależności od rodzaju, mogą być mniej lub bardziej odporne na zabrudzenia. W przypadku tych drugich, używanie środków pielęgnacyjnych nie jest konieczne. Do odpornych podłóg należą chociażby podłogi lakierowane. Warto jednak przynajmniej raz w miesiącu je wypastować, a raz na kilka lat wycyklinować – tym sposobem można zachować ich estetyczny wygląd przez długie lata.

Takie podłogi, jak drewniane olejowane, są zdecydowanie mniej odporne na zabrudzenia, dlatego jeśli zdarzy się jakikolwiek wypadek, należy reagować natychmiast. Ponadto, raz w miesiącu należy myć je specjalnym mydłem i natłuszczać, a raz na dwa lata dokonywać olejowania drewna.

Rodzaje środków do pielęgnacji podłóg

Na rynku znaleźć można różnego rodzaju środki do pielęgnacji podłóg. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:

  • koncentraty pielęgnacyjne do podłóg lakierowanych,
  • oleje pielęgnacyjne do podłóg drewnianych,
  • mydła do pielęgnacji podłóg olejowanych,
  • środki do okresowego odświeżania i pierwszej pielęgnacji podłóg drewnianych wykończonych olejami naturalnymi,
  • preparaty odnawiające i zabezpieczające do podłóg lakierowanych,
  • preparaty do olejowania podłóg drewnianych,
  • preparaty wzmacniające powierzchnię podłóg drewnianych.
Materiał partnera