różne rodzaje osłon okiennych

Rodzaje rolet wewnętrznych

Funkcjonalne i estetyczne rolety wewnętrzne to często wybierany rodzaj osłon okiennych znajdujący zastosowanie szczególnie w mieszkaniach i domach. Skutecznie chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, mają uniwersalne walory estetyczne i są stosunkowo niedrogą inwestycją, a do tego rynek oferuje wiele rodzajów zróżnicowanych pod kątem zastosowanych materiałów, konstrukcji i sposobu montażu. W dzisiejszym artykule opowiemy o najpopularniejszych modelach rolet i ich cechach charakterystycznych.

Rolety typu dzień-noc

Tradycyjne rolety okienne składające się z jednolitej warstwy materiału uniemożliwiają regulowanie stopnia dopływu światła, dlatego z rozwiązaniem przyszli producenci oferujący model typu dzień-noc. Nachodzące na siebie transparentne i zaciemniające, poziome pasy umożliwiają kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia bez konieczności podnoszenia rolet. Tkanina odporna na wilgoć i blaknięcie pozwala wykorzystać ten rodzaj rolet wewnętrznych w każdym wnętrzu. Osłony typu dzień-noc sprawdzą się zarówno w pokoju dziennych, jak i w łazience czy kuchni.

Rolety rzymskie

Poszukującym rozwiązania, które z jednej strony zapewni łatwe zasłanianie i odsłanianie okna, a z drugiej będzie na tyle estetyczne, że dopełni aranżację wnętrza, poleca się rolety rzymskie. Ten rodzaj osłon wykonany jest z tkanin zasłonowych i firanowych, a konstrukcja tworzy nachodzące na siebie dekoracyjne fałdy materiału, które rozkładają się, kiedy roleta jest całkowicie opuszczona. Jak wyjaśnia producent osłon okiennych Doken, fiszbiny wzmacniające sprawiają, że rolety składają się równomiernie. Ponadprzeciętne wzornictwo, szeroki wybór materiałów i łatwy montaż sprawiają, że ten rodzaj osłon jest chętnie wybierany do wnętrz klasycznych i eklektycznych, a także Hampton i glamour.

Rolety plisowane

Plisy wyróżniają się ciekawymi walorami estetycznymi – z jednej strony uniwersalna kolorystyka sprawia, że wkomponowują się w każde wnętrze, z drugiej strony charakterystyczna forma harmonijki zwijająca się równolegle na całej swojej długości prezentuje się atrakcyjnie i nowocześnie. W ofercie handlowej rolety plisowane dostępne są w wersji wolnowiszącej oraz w kasecie. Rozróżnia się dwa rodzaje rolet ze względu na sposób ich zwijania – jednofunkcyjne, zwijające się ku górze oraz dwufunkcyjne, zwijające się w obu kierunkach, umożliwiające tym samym osłonięcie fragmentu okna na wybranej wysokości. Producenci wykonują je z różnego rodzaju materiałów, w tym tekstyliów i włókna bambusowego, dopasowując je do okien w dowolnych rozmiarach i kształtach.

Materiał partnera