Pompy ciepła

Rodzaje pomp ciepła i ich charakterystyka

Pompy ciepła stanowią jeden ze sposobów na ogrzewanie domu i wody użytkowej. Wyróżniają się efektywnością i ekologią, a ich konstrukcja pozwala pozyskiwać ciepło ze środowiska naturalnego, aby następnie wykorzystać je do ogrzewania. Pompy ciepła są również jednym z najbardziej oszczędnych sposobów na otrzymanie ciepłej wody użytkowej i ogrzewania. Czym się wyróżniają konkretne rodzaje pomp ciepła?

W jaki sposób działają pompy ciepła?

Pompy ciepła z reguły wykorzystują energię odnawialną, a ich montaż może być zaplanowany zarówno na etapie budowy domu, jak i już w gotowym budynku mieszkalnym. Pompy ciepła dzielą się na kilka grup ze względu na źródło, z jakiego pozyskują ciepło. Na tej podstawie wyróżnia się więc pompy gruntowe, wodne i powietrzne. Te pierwsze mogą być stosowane zarówno w celu dostarczenia ciepła do obiegu grzewczego, jak i do domowego zbiornika gorącej wody. W przypadku wodnych pomp źródło ciepła stanowi płynąca woda. Tego typu urządzenia mogą być natomiast tylko jednym źródłem ogrzewania domu. Pompy powietrzne do pracy wykorzystują pobrane powietrze z zewnątrz. Dzielą się na dwa rodzaje: powietrze-powietrze oraz pompy ciepła powietrze-woda. Te drugie cieszą się szczególnym uznaniem ze względu na zalety, jakie oferują.

Czym się charakteryzują pompy ciepła powietrze-woda?

Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystują czynnik chłodniczy R290, dzięki czemu gwarantują wiele zalet dla użytkowników. Propan stosowany w urządzeniu wyróżnia się najlepszymi właściwościami termodynamicznymi w porównaniu do wszelkich innych substancji. Elektryczne zawory rozprężne, algorytmy w sterowniku oraz wymiennik regeneracyjny pozwalają osiągnąć zbliżone parametry pracy, nawet w ujemnych temperaturach powietrza. Pompy ciepła powietrze-woda, które oferuje producent Kołton z Jabłonki, pozwalają więc maksymalnie wykorzystać te urządzenia w celu optymalnego ogrzewania pomieszczeń przy minimalnym zastosowaniu dodatkowego źródła (m.in. w postaci grzałek elektrycznych).

Dlaczego warto kupować sprawdzone pompy ciepła?

Pompy ciepła, które pochodzą od renomowanych producentów to nie tylko gwarancja wysokiej jakości, ale przede wszystkim efektywności pracy. Na uwagę zasługują pompy ciepła ze wskaźnikiem COP wyższym o 20 – 40% przy temperaturach wahających się od – 7 do – 25 stopni Celsjusza. Pozwala to osiągnąć zdecydowanie niższe zużycie energii. Takie pompy ciepła muszą pracować przez większą liczbę godzin w ciągu dobowym, gdy temperatury spadają poniżej zera. Tym samym znacznie szybciej zachodzi wychłodzenie budynku. Pompy ciepła od cenionych producentów świetnie funkcjonują zarówno w nowych budynkach, jak i tych zmodernizowanych.

Materiał partnera