płyty warstwowe

Rodzaje płyt warstwowych

Płyty warstwowe są dostępne w kilku rodzajach. Są wśród nich płyty poliuretanowe (PIR i PUR), styropianowe oraz z rdzeniem z wełny mineralnej. Służą one do ocieplania m.in. obiektów przemysłowych oraz użyteczności publicznej – basenów, sal gimnastycznych – a także budynków rolniczych, takich jak: oborniki, kurniki czy pieczarkarnia. Przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z typów płyt warstwowych.

Płyty warstwowe poliuretanowe

Płyty warstwowe poliuretanowe mogą mieć jeden z dwóch typów rdzeni – PIR lub PUR. Oba materiały mają podobną budowę, skład chemiczny, sposób powstawania i łączenia się z powierzchnią metalowych okładzin. Ich ostateczne właściwości zależą od głównych składników, które używane są na etapie produkcji.

Poliuretany są polimerami, które powstają w wyniku polimeryzacji wielofunkcyjnych izocyjanianów z poliolami w obecności katalizatorów oraz stabilizatorów i w temperaturze pokojowej. Jeśli chodzi o pianki PIR, podczas produkcji wykorzystuje się większą ilość izocyjanianu niż w przypadku pianek PUR. Sprawia to, że płyty warstwowe z takim rdzeniem są droższe, ale przy okazji zyskują dodatkowe właściwości przydatne w izolacji obiektów, takie jak: odporność na temperaturę i reakcja na ogień. Załamanie łańcuchów związku chemicznego wskutek ognia i wysokiej temperatury dla płyt PUR następuje przy 200°C, a dla PIR przy 300°C. Płyty tego rodzaju są wykorzystywane do izolacji ścian, dachów, podłóg oraz posadzek w budownictwie indywidualnym i przemysłowym. Są one dostępne m.in. w ofercie firmy Gór-Stal.

Płyty warstwowe styropianowe

Płyty warstwowe z rdzeniem styropianowym cechują się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi i wytrzymałościowymi. Ponadto mają niewielki ciężar jednostkowy, a wybór ich kolorów jest bardzo szeroki. Dzięki temu są materiałem łatwym w zastosowaniu, a także kształtowaniu architektonicznym budynków. Służą bowiem jako elementy lekkiej obudowy ścian oraz dachów różnego rodzaju obiektów handlowych, magazynowych, inwentarskich, produkcyjnych oraz chłodni i mroźni.

Płyty warstwowe z wełną mineralną

Rdzeniem w płytach warstwowych może być także wełna mineralna, która produkowana jest zwykle z kamienia bazaltowego, dolomitu, gabro lub kruszywa wapiennego. Jest ona dobrą alternatywą dla styropianu oraz sztywnych pianek. Płyty warstwowe z wełną mineralną znakomicie nadają się do izolacji cieplnej i akustycznej. Materiał ten jest dźwiękochłonny, niepalny, paroprzepuszczalny, kompresowany, a także odporny na pleśń i grzyby.

Materiał partnera