Rodzaje osłon okiennych

Osłony okienne decydują o przepuszczalności światła i nagrzewaniu się pomieszczeń. Przede wszystkim jednak chronią prywatność mieszkańców. Osłony powinny być także dobrane do wnętrza lub elewacji, dzięki czemu podkreślą wystrój danego budynku. Różne rodzaje charakteryzują się inną funkcjonalnością, wykonaniem czy zastosowaniem. Przede wszystkim osłony można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne.

Osłony zewnętrzne

Żaluzje fasadowe ochraniają wnętrze budynku przed nasłonecznianiem. Dedykowane są szczególnie oknom o dużych powierzchniach, dlatego najlepiej prezentują się w nowoczesnym budownictwie. Specjalista z firmy Spin w Szczecinie tłumaczy:

Poza ochroną przed światłem żaluzje zewnętrzne stanowią także skuteczną osłonę termiczną. Dzieje się tak dzięki temu, że wytwarzają barierę, która spowalnia wymianę ciepła.

Pod względem właściwości termoizolacyjnych najlepsze są jednak rolety zewnętrzne, które zimą mogą wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania domu nawet do 15%, natomiast latem zapewniają ochłodzenie przed wysoką temperaturą na zewnątrz. Rolety mogą także posiadać wysokie właściwości antywłamaniowe, dlatego często stosuje się je na zewnątrz sklepów i punktów usługowych.

Osłony wewnętrzne

Do najczęściej wybieranych osłon wewnętrznych należą żaluzje poziome. Charakteryzują się dużą funkcjonalnością, bowiem poziom światła słonecznego można regulować bez ich podnoszenia. Występują w różnych wzorach i kolorach, dlatego pasują zarówno do klasycznych jak i nowoczesnych wnętrz. Najczęściej wykonuje się je z aluminium lub z drewna. Żaluzje drewniane, w zależności od rodzaju drzewa, mogą bardzo się od siebie różnić. W biurach, urzędach i gabinetach popularniejsze są żaluzje pionowe, które cechuje prosta obsługa i niezawodna konstrukcja. Verticale to pasy tkanin o wysokich parametrach, które odbijają światło. Mogą także posiadać właściwości antybakteryjne, akustyczne lub odporność ogniową.

Inne rozwiązania

Pełne osłony okienne mogą być także wykonane z tkaniny. Delikatniejszą opcją osłon zewnętrznych są tkaninowe rolety zewnętrzne. Charakteryzują się tym, że przy zatrzymywaniu światła zapewniają widoczność z wnętrza budynku. Natomiast dodatkową ochronę przed owadami posiadają moskitiery. Wykonuje się je z siatki poliestrowej z dodatkiem włókna szklanego. Z kolei plisy to nowoczesne i funkcjonalne osłony wewnętrzne. Umożliwiają zasłanianie okna zarówno od dołu jak i od góry. Producenci oferują bogatą ofertę ich deseni i kolorów.

Materiał partnera