łazienka

Rodzaje łazienkowych płytek ceramicznych

Remontujesz łazienkę i zastanawiasz się, jakie kafelki wybrać? Z pewnością nie będzie to wybór łatwy, ponieważ producenci oferują szeroką gamę rozwiązań: od klasycznych, niewielkich płytek, po ultracienkie, w stylu glamour, art deco, rustykalne, drewno- i kamieniopodobne! Przedstawiamy najpopularniejsze i najciekawsze rodzaje łazienkowych płytek ceramicznych.

Wybór płytek ceramicznych jest ogromny i trudno dokładnie opisać wszystkie. Każdy producent i sklep oferuje niezliczony wybór w odmiennych kolorach, wzorach i motywach. Dlatego w niniejszym artykule skupimy się na rodzajach kafli dostępnych w ofercie Ceramik Łazienki. Dzięki temu wybór idealnych płytek do łazienki powinien być zdecydowanie łatwiejszy.

Rodzaje wykończenia powierzchni

Na początku warto przedstawić podstawowe pojęcia związane z rodzajem płytek ceramicznych występujących obecnie na rynku. Podstawowy podział płytek to: płytki szkliwione i nieszkliwione. Płytki szkliwione składają się z czerepu i od góry wykończone są określonym wzorem pokrytym szkliwem, czyli jest to płytka dwuwarstwowa. Jej powierzchnia może być matowa, satynowa, połyskująca. Płytek szkliwionych nie musimy impregnować. Natomiast płytki nieszkliwione mogą być barwione w masie lub kolorowane. Barwione w masie to jednolity, jednorodny materiał, gdzie barwnik jest dodawany do całej masy, dzięki czemu wzór przebiega przez cały przekrój płytki.

Z kolei przy płytkach nieszkliwionych kolorowanych wzór jest wciskany, wprasowany w głąb masy nawet do 3 mm, tworząc w ten sposób również trwałą strukturę. Powierzchnie płytek nieszkliwionych mogą być strukturalne, matowe i polerowane. Płytki tego rodzaju trzeba impregnować, choć zdarzają się producenci stosujący przy tego rodzaju płytek impregnacje na etapie produkcji (ale dotyczy to tylko wybranych przez producenta serii). Od paru lat na rynku pojawiły się płytki o powierzchni lappatowanej, potocznie mówiąc płytka półpolerowana. U każdego producenta ten rodzaj wykończenia powierzchni może mieć różny wygląd. Zazwyczaj płytka w wersji lappato wygląda jak naturalnie wytarty kamień ze starożytnego miasta, czyli jest ona częściowo połyskująca z wypukłymi fragmentami matowymi (uwypuklenia mogą być mniej lub bardziej widoczne). Może ona być uzyskana w trakcie półpolerowania płytki nieszkliwionej, jak i szkliwionej. Technologia tej powierzchni jest mocno rozwinięta i trudno jest obecnie określić gołym okiem czy jest to ciągle płytka nieszkliwiona, czy jednak szkliwiona.  

Oczywiście rodzaj wykończenia nie jest przypisany do jednego stylu płytek ceramicznych. Możemy znaleźć płytki rustykalne zarówno matowe, jak i błyszczące. Jednak wysoki połysk lepiej sprawdzi się w łazienkach w stylu glamour, mat lub satyna w przypadku płytek drewnopodobnych, a lappato doskonale podkreśli nierówną powierzchnię kafelek imitujących kamienie.

Klasyczne płytki ceramiczne

Czas przejść więc do rodzajów płytek ceramicznych w zależności od stylu, w którym chcemy wykończyć łazienkę. Na początek płytki klasyczne i neoklasyczne wzorem nawiązujące do eleganckich pomieszczeń łazienkowych w stylu “Old England”. Płytki z popękanym szkliwem – technologia craquele – są płytkami błyszczącymi, które podkreślają nietuzinkowy styl łazienki, są eleganckie i ponadczasowe. Klasyka to płytki również matowe, małe formaty 6×13, 10×10, 15×15, ale i wersje płytek panelowych oraz boazeryjnych.

Płytki w stylu glamour

Wysoki połysk to również domena płytek w stylu glamour. Dominują tu również wyraziste kolory, a także kontrasty. Płytki w czerni i bieli, z dodatkowymi ornamentami i zdobieniami w kolorach srebra, patyny, a czasem złota. Szklane i metalowe wykończenia, a także barokowe ornamenty i mozaiki – te płytki z pewnością zwracają na siebie uwagę.

Płytki ceramiczne art deco i patchwork

Miłośnicy odrobiny szaleństwa docenią również płytki ceramiczne w stylu art deco lub patchworkowe. Wyróżniają je geometryczne wzory i kwiatowe ornamenty. Wzory są niezwykle szczegółowe, a do tego można je dowolnie łączyć, tworząc niepowtarzalne kompozycje. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ze sobą kilka odmiennych wzorów, w podobnej kolorystyce. I to niezależnie od wykończenia – choć w tym stylu najlepiej będą wyglądać płytki satynowe lub matowe.

Płytki w stylu rustykalnym

Czas jednak na powrót do natury. Płytki ceramiczne w stylu rustykalnym charakteryzują się niejednolitą powierzchnią, zróżnicowaną tonacją oraz nierównymi krawędziami. Znajdziemy tu płytki imitujące cegły lub kamienie. Dodatkowe połączenie szeroką spoiną nadaje im wyjątkowego charakteru. Tu, podobnie jak w przypadku płytek drewnopodobnych lub imitujących kamień doskonale sprawdzi się mat lub wykończenie lappato, które podkreśli ich naturalny wzór.

Płytki ceramiczne drewnopodobne i kamieniopodobne

Drewno w łazience? To możliwe dzięki płytkom ceramicznym imitującym prawdziwe deski. Do tego w różnych rodzajach i gatunkach oraz kolorach: od szarości, przez ciepłe beże, aż po brązy. Tego typu kafle doskonale sprawdzą się w łazienkach w stylu rustykalnym lub skandynawskim, zwłaszcza w wykończeniu matowym lub satynowym. Równie ciekawym rozwiązaniem będą płytki kamieniopodobne, imitujące marmur, trawertyn, alabaster lub onyks. Ten rodzaj płytek występuje niemal w każdym wykończeniu powierzchni, ale najciekawiej wygląda w wersji lappato, która podkreśli ich trójwymiarowy wzór.

Płytki ultra cienkie

Warto zwrócić uwagę na wyjątkowe płytki ultra cienkie, które występują w bardzo dużych rozmiarach – nawet 1×3 m! Dodatkowo są bardzo cienkie i mogą mieć grubość jedynie 3 mm, ale na rynku coraz więcej można zauważyć płytek 4,6 i 7 mm. Dzięki temu, pomimo swoich wymiarów są niezwykle lekkie. Możliwe jest również położenie ich na już istniejącym podłożu, niezależnie od tego, czy jest to kamień, drewno czy inne płytki. 

Na koniec trzeba pamiętać o tych, którzy potrzebują płytek specjalistycznych, które w zależności od rodzaju miejsca zastosowania muszą spełniać odpowiednie parametry techniczne i do nich należą płytki basenowe, techniczne do zakładów produkcyjnych, takich jak zakłady mięsne, mleczarskie czy też do magazynów czy salonów samochodowych.

Materiał partnera