Rodzaje krat pomostowych

Ciągi komunikacyjne wymagają niekiedy niestandardowych rozwiązań. Jednym z nich są kraty pomostowe, które umożliwiają bezpieczne przemieszczanie się na dużych wysokościach czy nad otworami w gruncie. Ile rozmaitych potrzeb, tyle rodzajów krat pomostowych. Dowiedz się, w jakich wariantach one występują i czym się charakteryzują, a także w jaki sposób są wykorzystywane.

Kraty pomostowe, czyli kraty wema – co warto o nich wiedzieć?

Kraty pomostowe są inaczej nazywane kratami wema. Umożliwiają tworzenie bezpiecznych ciągów komunikacyjnych ponad ziemią. Znajduje to zastosowanie w wielu sytuacjach i miejscach, np. w zakładach przemysłowych, oczyszczalniach ścieków, zakładach energetycznych, dużych gospodarstwach rolnych, magazynach, galeriach handlowych, ośrodkach kultury i innych obiektach, które składają się z więcej niż jednego budynku. Kraty pomostowe sprawiają, że przejście z jednego do drugiego jest szybkie, nawet jeśli znajdujemy się na wysokiej kondygnacji. Ma to szczególne znaczenie tam, gdzie liczy się czas, a więc w zakładach produkcyjnych czy centrach logistycznych. Każdy oszczędzony metr drogi, którą przebywa ładunek, to wzrost wydajności i zysk. Kraty służą także jako pomosty robocze, szczeble drabin i podjazdy.

Na wysokości kluczowe są rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne zapewniające bezpieczeństwo. Mając to na uwadze, firma Rapmet oferuje kraty wema wykonane z wysokiej jakości stali zabezpieczonej przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi oraz chemicznymi. Dzięki drobnym wycięciom w powierzchni jest ona antypoślizgowa. Rozmiar oczek jest na tyle niewielki, że można poczuć się w pełni stabilnie.

Rodzaje krat pomostowych

Kraty pomostowe są tworzone z myślą o specjalnych, niekiedy wymagających zastosowaniach. Dlatego są oferowane w kilku wariantach. Dwa podstawowe to kraty wciskane (prasowane) oraz zgrzewane. Te z kolei występują w podtypach różniących się funkcjonalnościami. Te podtypy to:

  • Kraty o nieregularnych kształtach – umożliwiają tworzenie nietypowych ciągów komunikacyjnych.
  • Kraty przeciwpoślizgowe – jeszcze lepiej chronią przed upadkiem niż standardowe kraty. Sprawdzą się np. tam, gdzie podłoże jest stale wilgotne.
  • Kraty offshorowe – cechują się gęstszymi oczkami, niż przewidziano to w standardzie. Dają poczucie bezpieczeństwa i stabilności, chronią drobne elementy przez przypadkowym upadkiem z wysokości.
  • Kraty ciężkie – znajdują zastosowanie tam, gdzie obciążenia są szczególnie duże.
  • Kraty kartonowe – wykonane z płaskowników, zapewniają przenoszenie dużych obciążeń o zmiennych kierunkach. Stosowane na placach, w portach, jako wypełnienia balustrad czy na drogach awaryjnych.
  • Kraty pochylne – umożliwiają stworzenie podjazdów dla osób niepełnosprawnych.

Wyżej wymienione modele krat mogą być wykonywane z materiałów o różnych właściwościach, aby jeszcze lepiej odpowiadać potrzebom użytkowników. Są więc dostępne np. w wariantach nierdzewnych i kwasoodpornych.

Materiał partnera