Filtry do odkurzacza

Rodzaje i właściwości filtrów do odkurzacza

Filtry do odkurzacza wpływają zarówno na skuteczność samego odkurzania, jak i pochłaniania zanieczyszczeń, roztoczy, pyłków. To także sposób na zabezpieczenie silnika, co z kolei przekłada się na skuteczność i wytrzymałość całego sprzętu. Odkurzacz zasysa powietrze z zewnątrz i wypuszcza je z powrotem. Powietrze wciągane jest razem z pyłkami i zanieczyszczeniami, które skutecznie zatrzymuje filtr odkurzacza. Właśnie dlatego elementy te odgrywają tak istotną rolę w funkcjonowaniu urządzenia. Jakie właściwości mają konkretne rodzaje filtrów do odkurzacza?

Rodzaje filtrów do odkurzacza

Podziału filtrów do odkurzacza dokonuje się ze względu na kilka kwestii. Pierwsza dotyczy lokalizacji filtra w odkurzaczu. Na tej podstawie wyróżnia się filtry wlotowe i wylotowe. Pierwsze zabezpieczają silnik przed pyłkami oraz kurzem z zasysanego powietrza. Drugi rodzaj zapobiega natomiast przed przenikaniem zanieczyszczeń na zewnątrz odkurzacza. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj filtrów do odkurzacza występować może w formie papierowej, tekstylnej, piankowej, a także gąbkowej oraz HEPA. Filtry papierowe i tekstylne powstają z tkaniny, pianki, sztucznych włókien lub papieru. Filtry HEPA wyróżniają się natomiast dużą skutecznością i wydajnością. Powstają z włókna szklanego i mają formę zawianej „harmonijki”. Ostatni rodzaj (filtry piankowe i gąbkowe) są zwykle stosowane w odkurzaczach wodnych. Ich rolą jest ochrona silnika i innych punktów odkurzacza, które są podatne na uszkodzenia.

Dlaczego warto regularnie wymieniać filtry do odkurzacza?

Systematyczna wymiana filtrów w odkurzaczu stanowi podstawę, która wpływa na poprawność funkcjonowania urządzenia. Zaleca się wymianę filtrów okresowo, w zależności od częstotliwości eksploatacji odkurzacza. Jeśli filtr jest bardzo zanieczyszczony, wtedy można zauważyć, że sprzęt nie działa, jak należy. Bagatelizowanie tego problemu może doprowadzić nawet do awarii całego odkurzacza i konieczności jego naprawy, lub też zakupu nowego. Właśnie dlatego warto regularnie zaopatrywać się w nowe filtry od sprawdzonych producentów. Takie oferuje m.in. dystrybutor filtrów do odkurzacza Filter Bank, w którego asortymencie znajduje się wiele rodzajów tych elementów.

Kiedy wymienić filtr do odkurzacza?

Brak systematycznej wymiany filtra do odkurzacza może skutkować niepokojącymi sygnałami i odgłosami wydawanymi przez urządzenie. Zalicza się do nich m.in. utratę mocy ssania, nieprzyjemny zapach, czy też hałaśliwe działanie odkurzacza. Skutkiem mogą być także unoszące się w powietrzu zanieczyszczania, ponieważ odkurzacz poza wciąganiem brudu z dywanu i podłóg, pochłania również lotne zanieczyszczania z powietrza.

Materiał partnera