kolektory słoneczne

Rodzaje i budowa kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne to urządzenia umieszczane na dachach domów, których zadaniem jest wspomaganie ogrzewania oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Ich popularność stale rośnie, jednak wciąż wielu inwestorów zastanawia się, czy warto je zamontować oraz jakie kolektory wybrać. W tym artykule przybliżamy ich największe zalety, rodzaje oraz budowę.

Charakterystyka płaskich kolektorów słonecznych

Podstawowy podział kolektorów słonecznych obejmuje dwie grupy – kolektory płaskie i próżniowe. Te pierwsze łączą wysoką efektywność pracy z trwałością i niską ceną. Kolektory płaskie składają się z zaizolowanej cieplnie obudowy z miedzianą płytą pokrytą matową warstwą, która pochłania promieniowanie słoneczne. Promienie cieplne przenikają przez transparentne pokrycie i przekazują energię cieplną do czynnika grzewczego. 

Płaskie kolektory słoneczne składają się m.in. ze szkła hartowanego, dzięki czemu mogą wyróżnić się wysokim parametrem przepuszczalności promieniowania. Taka budowa dodatkowo zapewnia ochronę kolektora przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Budowa próżniowych kolektorów słonecznych

Kolektory próżniowe to natomiast gwarancja wysokiej wydajności i maksymalnego ograniczenia strat ciepła. Urządzenia pozwalają uzyskać wysoką energię cieplną na przestrzeni lat. W kolektorach próżniowych stosuje się dodatkowo wysokiej jakości materiały, które są odporne na korozję i czynniki atmosferyczne. Kolektory próżniowe składają się z równoległych, szklanych rurek z absorberem próżniowym. Taka budowa efektywnie minimalizuje straty ciepła.

Urządzenia zapewniają także wysoką sprawność nawet przy niskich temperaturach panujących w otoczeniu. Warto jednak pamiętać, że wyłącznie urządzenia zamontowane we właściwy sposób, mogą zapewniać optymalną pracę. Właśnie dlatego z oferty montażu kolektorów słonecznych INSIDE z Poznania korzysta tak wielu Klientów, którym zależy na efektywnym działaniu instalacji.

Czy warto montować kolektory słoneczne?

Instalacje kolektorów słonecznych gwarantują ekologiczną pracę, bez zanieczyszczania środowiska. Pozwalają odzyskać ciepło potrzebne do uzyskania ciepłej wody użytkowej oraz wspomagają centralne ogrzewanie. Kolektory słoneczne wyróżniają się także energooszczędnością, dzięki czemu mogą pokryć nawet 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową w trakcie lata.

Na uwagę zasługuje także fakt, że instalacje kolektorów są wygodne w użytkowaniu, bezproblemowe i bezawaryjne. Odpowiednio zamontowane na dachu nie wymagają dodatkowej obsługi.

Materiał partnera