kolektory słoneczne

Rodzaje i budowa kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne to instalacje umieszczane na dachach domów. Użytkownicy mogą skorzystać z wielu dotacji unijnych na zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Instalacje stosowane są do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz jako wspomaganie ogrzewania. Z czego składają się kolektory słoneczne?

Charakterystyka płaskich kolektorów słonecznych

Podstawowy podział kolektorów słonecznych obejmuje dwie grupy – kolektory płaskie i próżniowe. Te pierwsze łączą wysoką efektywność pracy z trwałością i niską ceną. Kolektory płaskie składają się z zaizolowanej cieplnie obudowy z miedzianą płytą pokrytą matową warstwą, która pochłania promieniowanie słoneczne. Promienie cieplne przenikają przez transparentne pokrycie i przekształcane są w ciepło. Płaskie kolektory słoneczne składają się m.in. ze szkła hartowanego, dzięki czemu mogą wyróżnić się wysokim parametrem przepuszczalności promieniowania. Taka budowa dodatkowo zapewnia ochronę kolektora przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Budowa próżniowych kolektorów słonecznych

Kolektory próżniowe to natomiast gwarancja wysokiej wydajności i maksymalnego ograniczenia strat ciepła. Urządzenia pozwalają uzyskać wysoką energię cieplną na przestrzeni lat. W kolektorach próżniowych stosuje się dodatkowo wysokiej jakości materiały, które są odporne na korozję i czynniki atmosferyczne. Kolektory próżniowe składają się z równoległych, szklanych rurek z absorberem próżniowym. Taka budowa minimalizuje straty ciepła spowodowane konwekcją i jej przewodzeniem. Urządzenia zapewniają także wysoką sprawność nawet przy niskich temperaturach panujących w otoczeniu. Warto jednak pamiętać, że wyłącznie urządzenia zamontowane we właściwy sposób, mogą zapewniać optymalną pracę. Właśnie dlatego z oferty montażu kolektorów słonecznych INSIDE z Poznania korzysta tak wielu Klientów, którym zależy na efektywnym działaniu instalacji.

Czy warto montować kolektory słoneczne?

Instalacje kolektorów słonecznych gwarantują ekologiczną pracę, bez zanieczyszczania środowiska. Pozwalają odzyskać ciepło potrzebne do uzyskania ciepłej wody użytkowej oraz wspomagają centralne ogrzewanie. Kolektory słoneczne wyróżniają się także energooszczędnością, dzięki czemu mogą pokryć nawet 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową w trakcie lata. Na uwagę zasługuje także fakt, że instalacje kolektorów są wygodne w użytkowaniu, bezproblemowe i bezawaryjne. Odpowiednio zamontowane na dachu nie wymagają dodatkowej obsługi.

Materiał partnera