rodzaje-fototapet

Rodzaje fototapet

Zmiana aranżacji wnętrz nie musi wymagać dużego remontu. Czasami wystarczy dobrać kilka efektownych dodatków, aby zupełnie zmienić klimat panujący w pokojach. Świetnym pomysłem na wprowadzenie nowego charakteru do pomieszczeń twojego domu jest fototapeta! Jeśli taki pomysł przypadł ci do gustu, poznaj rodzaje dekoracji ściennych. Wiedza na ich temat sprawi, że decyzja o wyborze fototapety będzie łatwiejsza. 

Fototapety papierowe

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są fototapety papierowe. Niestety, ich cena jest prawdziwym odzwierciedleniem ich jakości. To cienkie i mało odporne na wilgoć dekoracje, które też nie są wytrzymałe na ścieranie. Błędem byłoby naklejenie ich w kuchni, ponieważ bardzo szybko musielibyśmy kupować nową tapetę. Można wykorzystać je w sypialni, ponieważ to miejsce, w którym ściany są bezpieczne.

Jeśli powierzchnia ścian jest gładka, fototapeta z papieru może dać bardzo ładny efekt. Cechuje ją bardzo dobra jakość wydruku. Do pomocy w naklejaniu fototapety z papieru warto jest zawołać kogoś dokładnego i starannego, ponieważ fototapety nie można już przesunąć. Klej nakładamy i na ścianę, i na papier.

Fototapety lateksowe

Drugim rodzajem fototapet są fototapety lateksowe. To syntetyczny papier z dodatkiem lateksu, odznaczający się realistycznymi, żywymi kolorami. Fototapety z lateksu są trochę grubsze od tapet papierowych, dlatego nie naklejamy ich na zakładkę, ale na styk. Z racji ich większej grubości, mogą zamaskować drobne niedoskonałości ścian. Jeśli jednak chcemy uzyskać najlepszy efekt – najpierw zadbajmy, aby powierzchnia była równa, a dopiero później naklejajmy tapetę.

Możemy zwiększyć trwałość fototapet lateksowych, pokrywając je laminatem. Nadają się też do lekkiego wycierania ściereczką lub gąbką, jeśli dotknęliśmy ściany brudną ręką albo przypadkowo coś na nią rozlaliśmy. Taka fototapeta sprawdzi się w sypialni, salonie czy pokoju dziecka.

Fototapety winylowe

Fototapety winylowe są jeszcze grubsze niż lateksowe, dlatego zdecydowanie lepiej kryją niedoskonałości ścian. W tym przypadku nierówności i drobne pęknięcia nie będą żadnym problemem. Możemy znowu cieszyć się pięknym wyglądem ścian bez kosztownego remontu, a do tego fototapeta nada pomieszczeniu zupełnie nowego wyglądu!

Co jeszcze wyróżnia fototapety winylowe? Zapytaliśmy o to naszego eksperta ze sklepu internetowego TanieFototapety.eu:

Fototapety winylowe wykonuje się z winylowego, gładkiego albo strukturalnego materiału, umieszczanego na podkładzie papierowym. Można je naklejać zarówno na gładzi, jak i na płytach kartonowo-gipsowych, tynku tradycyjnym oraz tynku betonowym. Taka tapeta jest dosyć ciężka, dlatego początkowo może sprawiać trudności w naklejaniu. Pamiętajmy, aby nakładać klej wyłącznie na ścianę. W celu zwiększenia trwałości tapety, można nałożyć na nią laminat. Nie jest to jednak konieczne. Chyba że planujemy przykleić ją w kuchni czy łazience, wtedy warto to zrobić. Winyl to materiał przepuszczalny, dlatego pozwala ścianom oddychać, a do tego jest odporny na wilgoć, zabrudzenia oraz tłuszcz.

Fototapety flizelinowe

Ostatnim rodzajem fototapet są fototapety flizelinowe. Charakteryzują się najgrubszym materiałem, przykrywającym nawet poważniejsze niedoskonałości ścian. Do ich niepodważalnych zalet należą: wytrzymałość, przepuszczalność powietrza i pary wodnej oraz ładne wykończenie w połysku. Ponadto fototapety flizelinowe posiadają atest niepalności, są odporne na zadrapania i zachlapania, a także – wyciszają pomieszczenia. Można je stosować zarówno w warunkach domowych, jak i w bardziej wymagających wnętrzach, takich jak hotele czy restauracje. Są stosunkowo proste do naklejenia, ponieważ klej kładziemy jedynie na ścianę.

Szeroki wybór fototapet pozwoli znaleźć rozwiązanie idealne do potrzeb każdego z nas.

Materiał partnera