ekspres do kawy

Rodzaje ekspresów do kawy

Kawa, kawusia – wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez energetycznego i pysznego kubka czarnego napoju. Ekspres do kawy to sprzęt, którego nie może zabraknąć w domu żadnego kawosza. Jednak, jaki rodzaj wybrać – czy lepszy będzie ekspres kolbowy, na kapsułki, przelewowy czy ciśnieniowy automatyczny? Dowiedz się więcej o tych urządzeniach, poznaj ich zalety i sprawdź, jaki będzie odpowiedni dla Ciebie.

Ekspres do kawy – kiedy sprawdzi się ekspres kolbowy, a kiedy ekspres na kapsułki?

Ekspres kolbowy to ten rodzaj urządzenia, który bardzo często znajduje zastosowanie w różnego rodzaju kawiarniach. Przed przygotowaniem kawy należy najpierw ją zmielić, później wsypać do sitka, ubić i umieścić w ekspresie. Urządzenie parzy ulubioną kawę pod wpływem ciśnienia. Ten tym urządzenia z pewnością sprawdzi się u kawoszy dbających o rytuały parzenia kawy oraz będzie świetnym rozwiązaniem do małych kuchni. Do przygotowania kawy przyda się także ekspres na kapsułki. Tego typu urządzenia także są kompaktowe i wygodne. W przeciwieństwie do ekspresu kolbowego, nie trzeba w nim mielić kawy, gdyż kapsułki zawierają zmieloną kawę tzn., że są w pełni przygotowane i wystarczy umieścić je w urządzeniu. Jest to świetny sprzęt dla osób lubiących różnorodność, gdyż każda kapsułka może zawierać inny rodzaj kawy oraz dla wszystkich, którzy nie chcą zastanawiać się nad obsługą ekspresu. Co ciekawe ekspres na kapsułki to także urządzenie, w którym z powodzeniem można przygotować czekoladę.

Kawa: Lepiej wybrać ekspres przelewowy czy ciśnieniowy automatyczny?

Ekspres przelewowy to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają taniego i prostego sposobu zaparzania kawy. Sprawdzi się w mieszkaniu osób, które nie mają wygórowanych wymagań i zadowolą się aromatyczna filiżanką „małej czarnej”. Aby przygotować kawę, ekspres przelewowy należy napełnić wodą oraz zmieloną kawą. Gdy woda zagotuje się przepłynie przez pojemnik z kawą, a następnie trafi do dzbanka z gotowym napojem. Z kolei ekspres ciśnieniowy automatyczny z młynkiem (można kupić np. w sklepie BiCafe z Kobylnicy) jest rozwiązaniem dla osób, które mają dużo miejsca oraz chcą praktycznie bezobsługowo przygotowywać różnego rodzaju kawy. Ten typ urządzenia ma wbudowany młynek do kawy, dlatego można powiedzieć, że przygotowuje czarny napój od początku do końca (niektóre z nich podgrzewają nawet filiżankę). Posiadając ten typ urządzenia należy regularnie go czyścić, a także uzupełniać kawą, wodą i mlekiem.

Materiał partnera