drzwi przesuwne

Rodzaje drzwi przesuwnych

Nie ulega wątpliwości, iż drzwi przesuwne to rozwiązanie o wielu zaletach. Tego typu systemy pozwalają zaoszczędzić miejsce, dlatego często instaluje się je w niewielkich pomieszczeniach. Obecnie jednak jest to coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnych drzwi, zapewniająca wygodę użytkowania, a także charakteryzująca się wysoką estetyką. Jakie dokładnie wyróżniamy rodzaje drzwi przesuwnych i czym się one charakteryzują?

Systemy naścienne

Drzwi przesuwne w systemie naściennym – jak sama nazwa wskazuje – montowane są bezpośrednio na ścianę. Na górze umieszcza się specjalną prowadnicę z mechanizmem przesuwnym, np. w formie wózka, który umożliwia przemieszczanie skrzydła po linii prostej wzdłuż ściany. W tym systemie skrzydło drzwiowe umieszczone jest na zewnątrz i z tego powodu stale widoczne. Do zalet takiego rozwiązania należy przede wszystkim wygoda i łatwość montażu – wystarczą jedynie podstawowe narzędzia, by umieścić system na ścianie. Warto przy tym zaznaczyć, że instalacja drzwi przesuwnych naściennych nie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia remontu generalnego w pomieszczeniu. Nie bez znaczenia są również walory estetyczne systemów naściennych – efektownie wykończone skrzydło może stać się ozdobą wnętrza i znakomicie uzupełniać wystrój pomieszczenia. Jednakże przesuwanie drzwi na zewnątrz ściany sprawia, że nie można przy niej ustawiać żadnych mebli, które mogłyby zakłócać pracę systemu.

Systemy drzwi chowanych w kasetach

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem z zakresu systemów przesuwnych są drzwi chowane w ścianę. W tym celu wykorzystuje się specjalne kasety – wyróżniamy tu dwa warianty: drzwi bezościeżnicowe oraz ościeżnicowe. Najlepszy efekt uzyskuje się umieszczając kasetę wewnątrz ściany, jednak takie rozwiązanie warto przewidzieć już na etapie projektowania. W przeciwnym razie musimy bowiem liczyć się z koniecznością przeprowadzenia remontu w danym pomieszczeniu. Alternatywą dla tego wariantu montażu jest instalacja kasety na ścianie w specjalnie zbudowanej w tym celu wnęce. Tu jednak musimy liczyć się z niewielkim zmniejszeniem metrażu pomieszczenia oraz powstaniem uskoku na ścianie. Niemniej jednak, systemy drzwi chowanych w kasecie mają wiele zalet. Cenione są przede wszystkim ze względu na walory estetyczne – możliwość całkowitego ukrycia skrzydła drzwiowego to efektowne rozwiązanie. Taka technologia pozwala także na maksymalne zaoszczędzenie powierzchni. Nie ma przeszkód, aby przy ścianie, w której zamontowana została kaseta,  umieścić meble czy dekoracje.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie są inne kryteria podziału drzwi przesuwnych?

Istotnym czynnikiem jest tu ilość skrzydeł. – Mówi przedstawiciel firmy Hoton oferującej wysokiej jakości materiały wykończeniowe do wnętrz. – Warto bowiem pamiętać, że oprócz tradycyjnych modeli jednoskrzydłowych, dostępne są również bardziej rozbudowane systemy dwuskrzydłowe. Oprócz tego drzwi przesuwne mogą być wykonane z różnych materiałów, z czego najpopularniejsze są systemy drewniane, ale na rynku znajdziemy też modele z przeszkleniami lub całkowicie szklane.

Ponadto systemy drzwi przesuwnych mogą różnić się mechanizmami przesuwania oraz rozmiarem skrzydła. To uniwersalne zastosowanie do każdego wnętrza.

Materiał partnera