Baterie do wanny w stylu retro

Rodzaje baterii wannowych w stylu retro

Producenci armatury łazienkowej dokładają wszelkich starań, aby zaoferować swoim klientom niepowtarzalny asortyment, jednak bogaty wybór produktów może niekiedy – paradoksalnie – utrudniać i komplikować wybór. W łazienkach retro, w których liczy się każdy, nawet najmniejszy detal, szczególnie ważny jest wybór baterii wannowych. W artykule opisujemy ich rodzaje i podpowiadamy, na jakie modele warto zwrócić uwagę.

Bateria wannowa retro: stojąca, wolnostojąca, ścienna czy podtynkowa?

Baterie wannowe często wybierane są mimochodem – powszechnie uznaje się, że mają spełniać tylko jedną, prostą funkcję, jednak w łazienkach retro odgrywają szczególną rolę. Odpowiednio dobrane podkreślają styl i charakter aranżacji, spajając tym samym poszczególne elementy wyposażenia w jedną całość. Baterie wannowe retro różnią się od siebie m.in. sposobem montowania. Dużą popularnością cieszą się modele stojące, które stanowią najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny rodzaj baterii, który montowany jest najczęściej na brzegu wanny. W łazienkach retro równie często instalowane są baterie ścienne, które – jak sama nazwa wskazuje – montowane są w ścianie. Aby jeszcze bardziej podkreślić charakter wnętrza, warto wybrać model wyposażony w długą wylewkę. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się także wolnostojące baterie wannowe retro, które szczególnie sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych nie tylko w estetyce tego stylu, lecz także w tych minimalistycznych i industrialnych. Montowane są bezpośrednio w podłodze, tuż obok wanny. Na rynku dostępne są także baterie wannowe podtynkowe, których mechanizm ukryty jest głęboko w ścianie, dzięki czemu na zewnątrz widoczne są wyłącznie uchwyty sterujące i kran. Wszystkie z nich można dodatkowo wyposażyć w słuchawkę prysznicową czy termostat, a niektóre także w deszczownicę.

Jak wybrać odpowiedni model baterii wannowej retro?

Skoro już wiesz, jakie baterie wannowe mogą być zamontowane w łazienkach retro, przyszedł czas na to, aby zastanowić się nad ich kolorem. Jak mówi nasz rozmówca, pracownik sklepu Świat Łazienek XX w., w którym znajdziesz meble i armaturę łazienkową retro:

Wiodącymi kolorami w łazienkach retro są złoto, srebro, a także barwy miedziane, jednak miłośnicy ciemniejszych odcieni mogą z powodzeniem postawić na klasyczną czerń. Tego typu paleta kolorystyczna z powodzeniem stworzy spójną całość z elegancką bielą, co podkreśli dekoracyjny charakter wnętrza.

Osoby, które pragną nadać pomieszczeniu barokowego ducha, mogą z powodzeniem wybrać modele wyposażone w bardziej dekoracyjne zawory czy uchwyty sterujące. Ponadto jeśli w instalacji widoczne są syfony, warto dopasować je kolorystycznie do wcześniej wybranych baterii.  

Materiał partnera