Remont mieszkania

Remont mieszkania. Najważniejsze prace wykończeniowe

Nawet najbardziej zadbane mieszkanie od czasu do czasu będzie wymagać remontu, czy to w celu odnowienia wykończeni takich jak podłogi, czy też zmiany estetyki. Remont jest zalecany również jeśli zamierzamy sprzedać mieszkanie z większym zyskiem lub przeznaczyć je na wynajem. Niezależnie od tego jaka jest nasza motywacja dla wykonania remontu mieszkania, warto zawczasu zaplanować wszystkie prace wykończeniowe.

Remont krok po kroku – prace konstrukcyjne

Zakres prac remontowanych w każdym przypadku jest nieco inny – w jednym lokalu wystarczy remont kosmetyczny, polegający na odświeżeniu powierzchni, w innym konieczne będzie działanie kompleksowe, polegające na usunięciu wszystkich elementów wykończenia i zastąpienia ich nowymi. Przyjmijmy, że nasz remont pasuje do tego drugiego modelu – w takim przypadku pierwszym etapem jest wykonanie prac konstrukcyjnych, a więc dotyczących surowej struktury mieszkania. Do prac tych zaliczamy przede wszystkim zmianę układu lokalu (stawianie lub burzenie ścian działowych) oraz montaż czy zmianę rozkładu istniejących instalacji – np. przewodów elektrycznych w ścianach czy instalacji wodnej.

Krok drugi – prace mokre

Po zakończeniu prac konstrukcyjnych przychodzi czas na tak zwane prace mokre – przede wszystkim tynkowanie ścian oraz ich przygotowanie do późniejszego wykończenia. W ramach prac mokrych wyrównujemy również sufit oraz podłogę, jeśli planujemy położyć na niej parkiet lub panele.

Krok trzeci – wykańczanie łazienki i kuchni

Na tym etapie przede wszystkim układamy płytki ścienne i podłogowe, które zabezpieczą betonowe powierzchnie przed kontaktem z wilgocią – tej w łazience i kuchni nie brakuje. Prace te są dość trudne i wymagają dużo czasu, a także sporego doświadczenia, by uzyskać idealnie równe wykończenie. W ramach remontu łazienki oraz kuchni montujemy również niezbędne wyposażenie i podłączamy je do instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Krok czwarty – prace wykończeniowe

Do tej kategorii zaliczamy wszystkie czynności mające nadać pomieszczeniom ostateczny wygląd.

– Chodzi tutaj przede wszystkim o wykańczanie ścian poprzez malowanie oraz wstawianie stolarki drzwiowej – mówi przedstawiciel firmy No Problem, specjalizującej się w kompleksowych remontach – Wbrew pozom nawet pomalowanie ścian jest zadaniem dość trudnym i wymagającym sporego doświadczenia. Ściany malujemy zazwyczaj już po położeniu podłogi, aby uniknąć zapylenia już pomalowanych powierzchni. Dlatego przed przystąpieniem malowania należy dokładnie zabezpieczyć pozostałe powierzchnie, by ich nie pobrudzić.

Krok piąty – prace montażowe

A więc zainstalowanie wszystkich niezbędnych urządzeń, przede wszystkim gniazdek elektrycznych, włączników światła oraz oświetlenia. Niekiedy w ramach remontu montuje się również inne sprzęty, np. półki na ścianach, rolety, żaluzje, moskitiery.

Materiał partnera