mężczyzna pokazujący projekt kuchni

Projektowanie mebli kuchennych krok po kroku

Estetyczna i ładna kuchnia to prawidłowo zaprojektowana kuchnia. Niezależnie od metrażu pomieszczenia domownicy powinni zadbać o zgrane kolorystycznie i wymiarowo meble oraz dobrze dobrane dodatki i sprzęty kuchenne. Jak wygląda projektowanie mebli kuchennych i kuchni? Czy muszą sugerować się projektanci? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Wymiary szafek kuchennych

Jednym z najważniejszych aspektów projektowania mebli kuchennych na wymiar jest uwzględnienie 5 stref funkcjonalnych (sfera zapasów, przechowywania, mokra, przygotowywania posiłków oraz gotowania) i zadbanie o prawidłowe wymiary szafek. Wiele zależy od rozmiarów kuchni. Przeciętnie jednak górna zabudowa ma wysokość od 40 do 100 cm i głębokość około 30 cm. Dolne szafki kuchenne natomiast są uzależnione od wysokości blatu roboczego – zazwyczaj ich wysokość to 82 cm (optymalna w stosunku do kuchenek lub pralek do zabudowy).

Producenci mebli kuchennych powinni również zwrócić uwagę na odległość między górną a dolną zabudową (powinna być nie mniejsza niż 45 cm), którą najlepiej dobrać do wzrostu domowników. Jeżeli kuchnia będzie dysponowała płytą gazową, ów wymiar się zwiększa (najlepiej do 65-70 cm).

Ważny jest także rozmiar blatów na szafkach kuchennych. Przyda się blat pomocniczy przy lodówce, który ułatwi chowanie różnych produktów żywnościowych, naczyń (zazwyczaj mierzy on 40 cm). Długość głównego blatu roboczego waha się zazwyczaj w granicach 60-120 cm. Poziom blatów najlepiej zmierzyć sprawdzonym sposobem – mierzymy wysokość od zgiętego łokcia do podłogi i odejmujemy 15 cm.

Czym cechują się dobrze zaprojektowane meble kuchenne?

Projektowanie mebli kuchennych to jedna z propozycji, jaką oferuje Studio Agma Kuchnie z Gdańska. Firma specjalizuje się w sprzedaży nowoczesnego umeblowania do kuchni, solidnych szafek i zabudowy wnęk. Jej pracownicy wykonują także meble na zamówienie.

Meble kuchenne powinny spełniać kilka określonych cech. Przy ich projektowaniu warto uwzględnić sfery użytkowe, a także zadbać o dodatkowe prawidłowe oświetlenie (w szczególności doświetlenie blatu roboczego). Szafki, które zostały wysoko usytuowane, powinny posiadać specjalne mechanizmy ułatwiające dostęp do ich wnętrza. Dobrze byłoby także, gdyby dolna zabudowa dysponowała wieloma funkcjonalnymi i pojemnymi szufladami, w których można umieścić sztućce, drobne akcesoria kuchenne, środki higieny.

Szafki narożne powinni posiadać odpowiednie systemy zabudowy wewnętrznej (można przechowywać w nich mniej ważne rzeczy, np. słoiki, butelki).

Meble kuchenne muszą łączyć w sobie funkcjonalność i estetykę.

Materiał partnera