Profesjonalne środki czyszczące. Przegląd rozwiązań

Coraz chętniej decydujemy się na zakup mechanicznych urządzeń czyszczących nie tylko dla swoich firm, ale także do domów. Umożliwiają nam one znacznie efektywniejsze sprzątanie, oczywiście pod warunkiem, że wykorzystujemy wraz z nimi właściwie dobraną chemię. Profesjonalne środki czyszczące używane w myjkach ciśnieniowych, myjkach okiennych i froterkach to autentyczna gwarancja skutecznego sprzątania. Przyjrzyjmy się bliżej chemicznym preparatom wykorzystywanym w wysokociśnieniowych urządzeniach.

Uniwersalne środki czyszczące do urządzeń wysokociśnieniowych

Uniwersalne środki czyszczące, ułatwiające usuwanie zanieczyszczeń z zabrudzonych powierzchni przy użyciu wysokociśnieniowych myjek, kojarzymy przede wszystkim z gotowymi płynami. Jest to oczywiście skojarzenie słuszne – przykładem takiej gotowej mikstury jest uniwersalny KARCHER Universal Cleaner, dostępny w pięciolitrowych i litrowych butlach, a także w poręcznych kanistrach o pojemności 5 l. Wysokociśnieniowych urządzeń używamy do wielu prac wokół naszych domów, w ogrodach, czy w siedzibach oraz w  otoczeniu naszych firm. Warto przy tym zauważyć, że największą skuteczność ich działania uzyskujemy wtedy, gdy wraz z nimi stosowane są środki dedykowane do czyszczenia konkretnych materiałów.

Profesjonalne środki czyszczące do konkretnych materiałów

Jak mówi nam przedstawiciel firmy Kerpol ze Szczecina, poszczególne materiały i tworzywa mają charakterystyczne tylko dla siebie struktury, a więc muszą także różnić się od siebie stopniem chłonności wody, odpornością na udary mechaniczne i działanie atmosfery, a wreszcie inaczej reagują na działanie wszelkich substancji chemicznych. Ta konstatacja prowadzi nas do oczywistego wniosku: do czyszczenia różnych powierzchni powinny służyć różne środki i rzeczywiście producenci przeznaczonej do sprzątania chemii użytkowej tą zasadą się kierują. Owa reguła dotyczy również środków stosowanych w urządzeniach wysokociśnieniowych, czy to wyposażonych w lance pianowe, czy w innego rodzaju dysze. Wśród takich dedykowanych do konkretnych materiałów środków czyszczących możemy m.in. wymienić preparaty do:

  • mycia szyb,
  • mycia kamiennych powierzchni,
  • mycia fasad budynków (różne dla gołej cegły, betonu, tynku akrylowego, tynku silikonowego itd.),
  • czyszczenia i pielęgnacji drewna,
  • czyszczenia przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych,
  • czyszczenia przedmiotów metalowych (inne dla stali zwykłej, nierdzewnej, miedzi, mosiądzu, aluminium itd.).

To, co napisaliśmy przed chwilą, w żadnej mierze nie umniejsza znaczenia i skuteczności uniwersalnych środków czyszczących, o których mówiliśmy wcześniej, istnieje bowiem dużo różnych powierzchni o podobnej charakterystyce i które można czyścić tymi samymi preparatami.

Materiał partnera