Kominek gazowy

Praktyczne i estetyczne warunki wyboru kominka do salonu

Kominek w nowoczesnym domu to nie tylko ozdobny element wystroju wnętrz, ale przede wszystkim wspomaganie systemu ogrzewania. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdzie oprócz przyjemnego ciepła, wniesie do salonu przytulną i miłą atmosferę. Obecnie na rynku znajduje się szeroki wybór kominków występujących w różnych wariantach. Warto jednak przy wyborze odpowiedniego piecyka do salonu kierować się nie tylko estetyką, ale również łatwością użytkowania, funkcjonalnością oraz ekologią. Sprawdźmy praktyczne i estetyczne warunki wyboru kominka do salonu.

Kominek wolnostojący czy do zabudowy – jaki wybrać?

Kominki do zabudowy to zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj piecyków. Ze względu na to, że to my decydujemy o ostatecznej obudowie, a także możemy dopasować go do własnych preferencji, pozwalają na o wiele większe możliwości aranżacji. 

Kominki zabudowane chętnie wybierane są w szczególności do dużych salonów. – mówi przedstawiciel firmy Kominki-Pałka z Oleśnicy. – Dobrym rozwiązaniem dla takiego kominka jest odpowiedni wkład kominkowy, którego głównym zadaniem jest zamknięcie przestrzeni paleniska, a co za tym idzie, jego ciepło oddawane jest do pomieszczenia przez szklane szyby. Ponadto, specjalne szkło na przedniej ścianie wkładu, wytrzymuje bardzo wysokie temperatury, natomiast odpowiednie zasuwy umożliwią regulację dopływu powietrza do salonuZ kolei kominki wolnostojące, znane są przez wiele osób jako tzw. kozy. Proste linie stalowego lub żeliwnego piecyka idealnie pasują do nowoczesnych i skandynawskich wnętrz, a dzięki różnym wariantom, mogą przybierać praktycznie dowolny kształt. W przypadku piecyka wolnostojącego ogrzewa on jedynie pomieszczenie, w którym się znajduje, a jego wybór bardzo często kierowany jest estetyką.

Piecyk na pellet czyli ekologia, estetyka i funkcjonalność

Obecnie coraz więcej osób zwraca większą uwagę na ekologię, dlatego też dużym zainteresowaniem cieszy się wybór piecyka na pellet. Pellet w formie granulatu jest paliwem wytwarzanym z surowców odnawialnych pochodzenia roślinnego, najczęściej z drewna, co zdecydowanie świadczy, że jest to propozycja przyjazna dla środowiska. Kominek emituje mocny płomień przypominający naturalnie palone drewno, dlatego też wprowadza do salonu przyjemną atmosferę, jednocześnie ogrzewając pomieszczenie. Z racji tego, że pellet jest paliwem wysokokalorycznym, w porównaniu do tradycyjnych kominków, wydajność jego ogrzewania jest o wiele wyższa. Dzięki temu, że opalany jest biomasą, generuje znacznie mniej uporczywego popiołu i zabrudzeń, dlatego też utrzymanie kominka w czystości jest stosunkowo proste. Jedną z głównych zalet zdecydowanie pozostaje jego prosta obsługa, mianowicie sterowany jest elektronicznie za pomocą pilota, co powoduje, że świetnie sprawdzi się dla osób ceniących sobie wygodę i komfort.

Kominki gazowe

Kominek gazowy cały czas cieszy się rosnącą popularnością, przede wszystkim ze względu na swój atrakcyjny wygląd. Sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych salonach, gdzie będzie stanowił eleganckie dopełnienie wnętrza. Może zostać wbudowany w ścianę, dzięki czemu podzieli dwa pomieszczenia, natomiast wyposażenie go w bardzo dużą szybę, sprawi, że dodatkowo doda wnętrzu wyrafinowania. Kominki gazowe występują w wielu kształtach oraz wielkościach, mogą być panoramiczne lub narożne, dlatego też wpasują się zarówno w małe, jak i większe salony. Oprócz walorów estetycznych, bez wątpienia piecyk na gaz wyróżnia się również swoją praktycznością. Przede wszystkim nie wymaga podłączenia do komina ani tradycyjnego opału, jedyną koniecznością jest instalacja gazowa. Sterowanie kominka pozostaje całkowicie zautomatyzowane, wystarczy nacisnąć odpowiedni guzik na pilocie, dzięki czemu płomień będzie równomierny, co dodatkowo zmniejszy ryzyko niespodziewanego wygaśnięcia. Kominek gazowy oczywiście tak samo, jak tradycyjny, oddaje ciepło do pomieszczenia. Z kolei, dzięki temu, że ma wbudowane specjalne czujniki badające parametry spalania gazu, użytkowanie go pozostaje całkowicie bezpieczne.

Jaki kominek do salonu będzie najlepszy?

Przed wyborem odpowiedniego kominka należy zastanowić się, czy ma on być głównym, czy jedynie uzupełniającym źródłem ciepła, a także, jak wiele miejsca jesteśmy gotowi na niego poświęcić. Niemniej jednak zarówno kominek gazowy, jak i piecyk na pellet sprawdzi się w niemal każdej aranżacji salonu. Duże znaczenie ma także wybór obudowy kominkowej, która nada mu estetycznego wyglądu i pozwoli na to, aby piecyk wpasował się w każdy styl. Najpopularniejszym wyborem na obudowę są kamienie naturalne, z racji tego, że cechują się niezwykłą odpornością na bardzo wysoką temperaturę. Wykończenie kominka marmurem świetnie nada się do klasycznego salonu, gdzie wprowadzi luksus oraz wyrafinowanie. Z kolei granit dobrze sprawdzi się w kontraście z białymi meblami, a dzięki temu, że jest prosty w czyszczeniu, możemy być pewni, że pozostanie on w swojej pierwotnej i estetycznej formie.

Materiał partnera