montaż instalacji elektrycznej

Prace wykończeniowe konieczne przy budowie domu

Budowa domu nawet wtedy, gdy robi to wyspecjalizowana firma, jest przedsięwzięciem wymagającym. Inwestor zawsze powinien kontrolować postęp i tępo prac oraz zwracać uwagę na jakość ich wykonania. Dotyczy to wszystkich etapów budowy, szczególnie zaś wykończeniowych, ponieważ to one w dużej mierze decydują o zewnętrznej i wewnętrznej estetyce budynku. Przyjrzyjmy się zatem, które prace wykończeniowe są z tego punktu widzenia najbardziej istotne?

Na co zwrócić uwagę przy wykańczaniu wnętrz?

Ważnym etapem budowy domu są prace wykończeniowe, zwłaszcza te realizowane wewnątrz budynku. Od solidności ich wykonania i zastosowanych materiałów zależy, czy wnętrza będą przyjazne dla domowników, a zastosowane rozwiązania praktyczne. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają instalacje, których choć nie widać, ponieważ najczęściej są ukryte w ścianach, to jednak niemal bez przerwy z nich korzystamy. Dlatego warto zadbać, aby materiały użyte do ich wykonania były wysokiej jakości, a prace montażowe przeprowadzone fachowo. Dwie najważniejsze instalacje występujące w każdym budynku to instalacja wodno-kanalizacyjna oraz instalacja elektryczna. Szczególnie ta druga musi być ułożona w sposób zapewniający jej bezpieczną eksploatację. Jak wyjaśnia pracownik firmy SIN-PUR specjalizującej się m.in. w wykonywaniu instalacji elektrycznych:

Wykonanie domowej sieci elektrycznej wymaga szczególnej uwagi, ponieważ konsekwencje związane z błędem podczas jej układania mogą być bardzo groźne dla zdrowia i życia domowników. Aby instalacja elektryczna spełniała swoje zadanie, musi przede wszystkim zostać właściwie zaprojektowana. Dotyczy to nie tylko ilości źródeł zasilania i oświetlenia oraz ich rozmieszczenia czy montażu systemów bezpieczeństwa chroniących użytkowników, ale także prawidłowego obliczenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Pozwoli to na wykonanie odpowiedniego przyłącza od dostawcy prądu. Nie mniej ważną kwestią jest fizyczne ułożenie przewodów i ich połączeń. Należy to zrobić z dbałością o każdy szczegół, ponieważ kiedy instalacja zostanie zasłonięta tynkiem lub płytą gipsowo-kartonową dostęp do niej będzie bardzo utrudniony. Warto również zwrócić uwagę na jakość materiałów użytych do wykonania instalacji, gdyż od ich jakości zależy jej trwałość i niezawodność.

Jakimi materiałami wykończyć dom z zewnątrz?

Przytulne, funkcjonalne i komfortowe wnętrza są bardzo ważne, ale wymarzony dom trzeba również wykończyć od zewnątrz. Dach i elewacja to elementy, które najczęściej przyciągają wzrok. Oba one mają nie tylko wymiar estetyczny, ale także praktyczny, ponieważ od materiałów, z jakich zostały wykonane oraz od zastosowanego systemu do ich ocieplenia zależy stopień termoizolacji budynku. Ten z kolei przekłada się na oszczędności związane z kosztami ogrzewania. Coraz częściej do ocieplania ścian i dachów używa się pianki poliuretanowej, która dzięki swoim właściwościom należy do grupy najlepszych izolatorów budowlanych. Za pomocą izolacji natryskowej pianką można wykonać nie tylko ocieplenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych, lecz również zaizolować fundamenty, stropy, a także ocieplić poddasze.

Materiał partnera