żaluzje poziome

Porównanie żaluzji pionowych i poziomych

Najpopularniejszy typ osłon okiennych to bez wątpienia żaluzje. Niegdyś kojarzące się wyłącznie z mało efektownymi, białymi listewkami, dzisiaj żaluzje dostępne są w bogatej gamie wzornictwa i kolorystyki. Nowoczesne osłony okienne tego typu możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje, mianowicie na żaluzje pionowe i poziome. Czym różnią się od siebie te dwa warianty oraz jakie są ich plusy i minusy?

Tradycyjne żaluzje poziome

Żaluzje poziome to zaraz obok zasłon i firan najbardziej tradycyjne rozwiązanie problemu nadmiernego nasłonecznienia wnętrz. Możliwość swobodnej regulacji zarówno długości takiej osłony, jak i kąta nachylenia poszczególnych lameli, z których jest zbudowana, pozwala na dostosowanie ilości światła słonecznego w pomieszczeniu do indywidualnych potrzeb domowników. Żaluzje poziome znajdują jednak zastosowanie nie tylko w domach i mieszaniach, ale także w biurach czy lokalach usługowych. Niesłabnąca popularność tego typu osłon okiennych wynika głównie z ich funkcjonalnej i prostej konstrukcji obsługiwanej za pomocą sznurka oraz pokrętła, ale także z walorów estetycznych. Trzeba tu zaznaczyć, że oferta modeli poziomych obejmuje nie tylko znane z lat 90. żaluzje aluminiowe. Dzisiaj dostępnych jest bowiem wiele wariantów kolorystycznych z dodatkowymi udogodnieniami w formie maskownic czy prowadzenia żyłkowego. Dzięki temu żaluzje poziome można dopasować do każdego okna i wnętrza. Ciekawą alternatywą dla aluminiowych lameli są coraz popularniejsze żaluzje drewniane, które znaleźć można np. w ofercie firmy Formelana. Te osłony w naturalnym kolorze doskonale sprawdzają się zwłaszcza w klasycznych czy wręcz rustykalnych aranżacjach.

Żaluzje pionowe – nie tylko do biura

Żaluzje pionowe, chociaż też składają się z oddzielnych lameli, działają nieco inaczej niż modele poziome. Istnieje co prawda możliwość ustawienia dowolnego kąta odchylenia lameli, zamiast jednak poruszać nimi w systemie góra-dół wzdłuż szyby, można je rozsuwać w poprzek okna i zasłaniać, podobnie jak zasłony. Dodatkowo zamiast niewielkich, sztywnych listewek mamy tu do czynienia z szerszymi pasmami materiałów, którymi można z łatwością sterować i regulować ich ułożenie. Wszystko to sprawia, że materiałowe żaluzje pionowe – zwane również verticalami – idealnie sprawdzają się w przypadku większych przeszkleń, z którymi mamy do czynienia najczęściej w budynkach biurowych, w gabinetach i siedzibach firm. Bogata kolorystyka i elegancki charakter tych osłon okiennych sprawiają jednak, że coraz częściej goszczą one również w domach i mieszkaniach, gdzie doskonale nadają się np. do osłonięcia dużych okien tarasowych i balkonowych. Funkcjonalne żaluzje pionowe to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, ale to też ciekawy sposób na podział przestrzeni.

Materiał partnera