Pompy wykorzystywane do prób ciśnieniowych

Pompy ciśnieniowe to niezbędne urządzenie przede wszystkim dla osób, które zajmują się profesjonalnym montażem instalacji. Służą do sprawdzania ciśnienia oraz szczelności instalacji, ale także znajdują zastosowanie w innych dziedzinach gospodarki. Przede wszystkim ich użycie ma na celu kontrolę i prewencję, tak, aby zapobiec możliwym zniszczeniom i awariom w różnych obiektach użytkowych. Co więcej, nowoczesne pompy mogą być dostosowane do potrzeb miejsca, dzięki czemu sprawdzą się także w małych przestrzeniach lub domach jednorodzinnych. Jakie pompy wykorzystywane są do prób ciśnieniowych?

Czym charakteryzują się pompy ciśnieniowe?

Przede wszystkim ich zadaniem jest sprawdzenie szczelności instalacji za pomocą próby ciśnieniowej. Jej wykonanie powinno zostać zlecone zaraz po montażu instalacji, a pozytywny wynik próby daje gwarancję szczelności przewodów instalacyjnych. Próby ciśnieniowe wykonuje się właśnie za pomocą specjalnych pomp kontrolnych. Obecnie istnieje szansa wyboru pompy dopasowanej do wymogów i możliwości miejsca. W przypadku mniejszych przestrzeni odpowiednie będą pompy ręczne, które z racji tego, że są niewielkie, będą łatwiejsze w obsłudze, a także przystępne cenowo. – mówi przedstawiciel firmy Dambat. Natomiast pompy elektryczne zapewniają większy komfort użytkowania oraz cechują się lepszymi parametrami technicznymi. Urządzenia wykonywane są z metalu, czyli materiału odpornego na duże obciążenia, jak i rdzę, a dzięki ergonomicznym uchwytom, ich przenoszenie jest łatwe i nie wymaga trudności. Próbę ciśnieniową z użyciem pomp kontrolnych zazwyczaj przeprowadza się zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku próby instalacji wodociągowej, instalację napełnia się wodą, a następnie odpowietrza. Urządzenie zostaje podłączone w najniższym punkcie instalacji, a następnie wykonywany jest odczyt ciśnienia wytworzonego podczas całego procesu. Oczywiście próba ciśnieniowa trwa parę godzin i powinna być przeprowadzana z użyciem odpowiedniego sprzętu pod okiem specjalistów, tak, aby mieć pewność co do rzetelnego wyniku.

Jakie zastosowanie mają pompy do prób ciśnieniowych?

Głównym zadaniem pomp do prób ciśnieniowych jest badanie szczelności systemów, takich jak instalacje wodne, olejowe i gazowe. Co więcej, służą do pomiaru szczelności w instalacjach sanitarnych i grzewczych. W szczególności stosowane są podczas produkcji kotłów, tak, aby sprawdzić ich prawidłowe funkcjonowanie. Regularne kontrole przed okresem grzewczym pomagają także w sprawdzeniu prawidłowego funkcjonowania instalacji i pozwalają wykluczyć możliwe awarie. Dzięki temu, że pompy do prób ciśnieniowych są uniwersalne i dostosowane do większości przewodów, mogą służyć do napełnienia instalacji solarnych, jak i istniejących instalacji środkami odpornymi na mróz. Tak naprawdę wykonanie próby ciśnieniowej nie tylko zapobiegnie możliwym awariom, ale i może zredukować kłopotliwe, jak i kosztowne skutki wywołane nieszczelnymi lub nieprawidłowo sprawdzonymi przewodami instalacyjnymi.

Materiał partnera