Gdzie i w jakich sytuacjach używać pomp do wypompowania?

Pompy do wypompowania. Gdzie i kiedy należy ich używać?

Pompy do wypompowania, będące specjalnym rodzajem urządzeń, służących do transportu cieczy lub osadów, można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od ich przeznaczenia lub rodzaju zasilania. Przydają się zarówno do usunięcia wody z zalanej piwnicy jak i do opróżnienia zbiorników z szambem. Poniżej przedstawimy krótki przewodnik, gdzie i kiedy należy używać odpowiedniego rodzaju pomp.

Pompa to urządzenie, które służy do wytworzenia różnicy ciśnień między stroną ssawną, czyli wlotem do pompy, a tłoczną, czyli wylotem, co umożliwia transport cieczy. Jej działanie opiera się na przekazaniu cieczy siły mechanicznej, w celu jej sprężenia. Pompy do wypompowywania wody, będące szczególnym rodzajem opisywanego urządzenia, dzielą się w zależności od swojego przeznaczenia. Innych użyjemy na przykład do wypompowania wody z piwnicy, innej do wody bez zanieczyszczeń. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Woda czysta i woda brudna

Pompy służące do wypompowywania wody czystej są w stanie wypompować wodę bez zanieczyszczeń z powierzchni płaskich, jednakże do bardzo niskiego poziomu około 1 mm. Niektóre z nich dopuszczają przetłaczanie wody z cząstkami stałymi o średnicy do 5 mm. Z kolei pompy do usuwania brudnej wody stosuje się na przykład w celu usunięcia jej z zalanej piwnicy, wypompowania wody z szamba lub usunięcia ze stawu wody z błotem. Takie pompy są przystosowane do przepompowywania zanieczyszczeń o średnicy większej niż 25 mm. Przy poważnych zanieczyszczeniach, znajdujących się w wodzie, spływającej do piwnicy, takich jak piasek, drobne kamienie, gałęzie czy liście, warto zaopatrzać się pompę, posiadającą dodatkowy filtr wstępny bądź rozdrabniacz. Różnego rodzaju pompy proponuje sklep internetowy AAT RENKAR, będący od 25 lat autoryzowanym partnerem marki Kärcher. Warto zajrzeć na stronę firmy, by przekonać się, jak różnorodna jest prezentowana oferta.

Moc i zanurzenie

Innymi rodzajami pomp do wypompowywania, są pompy zanurzeniowe elektryczne oraz nawierzchniowe spalinowe. Pierwsze pracują bardzo cicho, łatwo się je uruchamia, są trwale w eksploatacji i nie wymagają dodatkowego miejsca. Ich dodatkową zaletą są niewielkie gabaryty oraz fakt, że można je stosować nawet w małych pomieszczeniach. Podczas wybierania urządzenia, zwracajmy uwagę na jego moc; im wyższe będą parametry jego pracy, tym zużycie prądu będzie większe. Taka pompa sprawdzi się, gdy będziemy chcieli pozbyć się wody z zalanego garażu, opróżnić basen lub oczko wodne. Z kolei nawierzchniowe pompy spalinowe to urządzenia stosowane rzadziej, ze względu na swoje duże rozmiary oraz ciężar. Ze względu na swoją dużą moc, wykorzystywane są głównie przez straż pożarną, w celu usunięcia skutków klęsk żywiołowych lub podczas prac ratowniczych po awariach. Używane są także w celu wypompowywania wody ze zbiorników wodnych lub przy dużych zalaniach.

Kwestia wirnika

Na koniec warto wspomnieć, że omawiane pompy różnią się także między sobą tworzywem, z którego wykonany jest wirnik. Może on być albo stalowy, albo z tworzywa sztucznego. W przypadku usuwania zabrudzeń z domieszką piasku, zdecydowanie lepiej sprawdzi się ten ze stali nierdzewnej.

Materiał partnera