pompy powierzchniowe hydrofory

Pompa głębinowa czy hydroforowa?

Wybór odpowiedniej pompy zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Inne mechanizmy sprawdzą się w przypadku pobierania czystej wody ze studni, a inne np. przy wypompowywaniu szamba. Obecnie na rynku dostępne są modele głębinowe i hydroforowe. Poszukując najlepszego rozwiązania na swoją działkę, warto dowiedzieć się, czym różnią się tego typu maszyny. W ten sposób uda się wybrać najlepszy sprzęt, który spełni wszystkie wymagania.

Do czego służą pompy hydroforowe?

Hydrofor to urządzenie służące do utrzymywania odpowiedniego ciśnienia w instalacjach wodociągowych. Cały zestaw składa się ze specjalnego zbiornika hydroforowego, zaworów oraz zintegrowanej z nimi pompy. Urządzenia tego typu mogą być wykorzystywane w domach jednorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej lub budynkach przemysłowych. Hydrofory najczęściej instaluje się w osobnym pomieszczeniu. Oczywiście wszystko zależy od wielkości zbiornika.

Zestawów hydroforowych używa się także do wypompowywania wody ze studni. W takim wypadku należy zaopatrzyć się w specjalne zestawy składające się z hydroforu, pompy powierzchniowej (zwanej także ssącą) oraz potrzebnych złączy. Warto pamiętać, że tego rodzaju mechanizmy nadają się tylko do studni, w których wysokość wody liczonej od miejsca zamontowania urządzenia wynosi maksymalnie 8 metrów. Pompy powierzchniowe i hydrofory  sprawdzą się w wydajnych studniach zapewniających stabilny poziom wody. Jest to bardzo ważne, ponieważ zerwanie słupa cieczy w rurze zasysającej przy znacznym obniżeniu poziomu wody prowadzi do poważnych awarii poszczególnych części. Hydrofory wraz z pompami ssącymi polecane są w przypadku małej średnicy rury studziennej (około 2 cale). W takiej sytuacji nie można instalować pomp głębinowych.

Kiedy można zdecydować się na zestaw głębinowy?

Kolejny typ często stosowanych urządzeń to modele głębinowe. Eksperci z firmy Dambat specjalizującej się w produkcji pomp podpowiadają, kiedy je wybrać:

Pompy głębinowe powinni wybierać właściciele działek z bardzo głębokimi studniami wierconymi. Jeśli lustro wody znajduje się na poziomie poniżej 8 metrów, to właściwie jest jedyne rozwiązanie. Za pomocą sprzętów tego typu można z łatwością doprowadzić wodę nawet ze studni oddalonej lub położonej niżej od punktu poboru.

Pompy głębinowe wyróżniają się wysoką wydajnością. Warto jednak pamiętać, że  sprzęty muszą być całkowicie zanurzone pod powierzchnią wody. Jeśli poziom cieczy obniży się i odkryje maszynę, może dojść do tak zwanego suchobiegu, czyli pracy na sucho, co prowadzi do poważnych awarii urządzeń.

Materiał partnera