brama segmentowa

Podział bram garażowych ze względu na sposób otwierania

Bramy garażowe nie tylko wpływają na poziom bezpieczeństwa domowników, ale także decydują o wyglądzie budynku. Obecnie najpopularniejsze są bramy segmentowe, uchylne i rolowane z automatycznym napędem. Poszczególne rodzaje bram różnią się nieco mechanizmem działania. Inne są także wymogi montażowe – przy bramach segmentowych konieczna jest wolna przestrzeń pod sufitem, a przy uchylnych ważne jest zapewnienie przestrzeni przed garażem.

Sposoby otwierania bram garażowych

Obecnie na rynku dostępne są bramy otwierane w sposób horyzontalny i wertykalny. Do pionowych bram zaliczamy bramy segmentowe, uchylne i rolowane, natomiast do poziomych bramy dwuskrzydłowe i przesuwne. Największą popularnością cieszą się obecnie bramy otwierane do góry, zwłaszcza nowoczesne bramy segmentowe i rolowane. Tego typu bramy nie zajmują przestrzeni przed garażem i sprawdzają się nawet przy krótkich podjazdach. Skrzydło nie wysuwa się poza obrys garażu, co jest doskonałym rozwiązaniem w budynkach znajdujących się blisko chodnika.

Bramy segmentowe

Drzwi bramy segmentowej składają się z kilku paneli połączonych ze sobą. Za izolację termiczną bramy odpowiada pianka poliuretanowa, która stanowi wypełnienie poszczególnych segmentów. Brama otwiera się do góry po prowadnicach, które zamocowane są do ścian i sufitu. Po otwarciu skrzydło chowa się pod stropem. Na rynku dostępne są bramy segmentowe do ocieplanych garaży. Dystrybutor bram garażowych DomLux z Ostrowca Świętokrzyskiego oferuje bramy uszczelnione na całym obwodzie – uszczelki znajdują się w miejscu styku z podłożem i na nadprożu oraz pomiędzy segmentami. Klienci mają do wyboru wiele różnych wzorów przetłoczeń – możliwe jest także zastosowanie przeszkleń.

Bramy uchylne

Uchylne bramy charakteryzują się prostą konstrukcją i niezawodnością działania. Podobnie jak wspomniane bramy segmentowe z Ostrowca Świętokrzyskiego, bramy uchylne otwierają się do góry, przy czym skrzydło stanowi jednolity panel. Za podnoszenie i opuszczanie skrzydła odpowiada zespół sprężyn – panel porusza się na rolkach wzdłuż profili zamocowanych do ścian i sufitu. Przy bramach uchylnych konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca przed garażem, aby skrzydło mogło unieść się do góry.

Bramy rolowane

Wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie wolnej przestrzeni pod sufitem lub gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca za nadprożem, warto zainwestować w bramę rolowaną. Skrzydło takiej bramy składa się z połączonych ze sobą lameli. Brama po otwarciu chowa się do kasety, która może być zamontowana wewnątrz lub na zewnątrz garażu.

Materiał partnera