Instalacje elektryczne

Podstawowe rodzaje instalacji technicznych

Budowa domu obejmuje nie tylko stawianie fundamentów, wstawienie okien i drzwi czy montaż ocieplenia. Równie ważne są instalacje techniczne. Nie może ich zabraknąć, żeby budynek mógł pełnić funkcje mieszkalne albo być miejscem pracy. Montaż systemów instalacyjnych jest niezbędny m.in. dla sprawnego funkcjonowania osób korzystających z pomieszczeń. Sprawdź podstawowe rodzaje instalacji technicznych obiektu.

Czym są instalacje techniczne?

Instalacje techniczne to systemy montowane w budynkach po to, aby można było z nich swobodnie korzystać. To one dopowiadają za dostarczenie podstawowych mediów niezbędnych do funkcjonowania. Nie może ich zabraknąć w domach i mieszkaniach, ponieważ bez nich pomieszczenia byłyby zimne, pozbawione dostępu do wody i gazu. Instalacje elektryczne to jedne z najważniejszych systemów, których zadaniem jest dostarczenie niefizycznych elementów. Całość układu montuje się przeważnie w ścianach oraz podłodze, dzięki czemu nie są problematyczne i nie przeszkadzają w korzystaniu z budynku na co dzień. Koniecznie trzeba je zaplanować przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej.

Jakie rodzaje instalacji technicznych można wyróżnić?

Instalacje techniczne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje. Są to instalacje elektryczne oraz sanitarne. Obu nie może zabraknąć w budynku. Do tych pierwszych zalicza się:

  • gniazdka wtykowe,
  • oświetlenie budynku,
  • system antywłamaniowy,
  • alarmy przeciwpożarowe,
  • wszelkie media rozrywkowe, takie jak internet czy telewizja.

Instalacje elektryczne najczęściej kojarzy się z montowaniem kabli oraz osprzętu elektroinstalacyjnego, trzeba jednak pamiętać, że zalicza się do nich więcej systemów. Planując je, warto skonsultować się z doświadczonym elektrykiem lub projektantem. Sieci nie powinny ze sobą kolidować ani znajdować się w miejscu, które byłoby dla nich niebezpieczne.

Montażem instalacji elektrycznych zajmują się doświadczone firmy takie jak Kw Elektro sp. Z o.o.. Podobnie jest z systemami sanitarnymi, mimo że składają się z innych części, Zaliczają się do nich:

  • kanalizacja,
  • instalacje gazowe,
  • instalacje grzewcze,
  • wentylacja i klimatyzacja,
  • instalacje wodociągowe.

Instalacje sanitarne w dużej mierze składają się z rur, które służą do transportu konkretnego materiału. Montuje się je zazwyczaj poniżej sieci elektrycznych, żeby w razie uszkodzenia nie doszło do niebezpieczeństwa. Ich mądre rozplanowanie jest bardzo ważne, bo zarówno instalacje elektryczne, jak i sanitarne, muszą być podłączone do wszystkich pomieszczeń budynku i nie mogą ze sobą kolidować.

Materiał partnera