serwis klimatyzacji

Po czym poznać, że konieczny jest serwis klimatyzacji?

Nowoczesne klimatyzacje, które montuje się w domach, mają za zadanie nie tylko schładzać wnętrze. Często ogrzewają oraz oczyszczają powietrze. Jednak, żeby dobrze działały i były bezpieczne, konieczne jest właściwe dbanie o sprzęt. Należy więc nie tylko używać klimatyzacji zgodnie z przeznaczeniem, ale przede wszystkim regularnie ją serwisować. Jakie są najczęstsze przyczyny serwisowania klimatyzacji i jak rozpoznać usterkę?

Dlaczego serwisowanie klimatyzacji domowej jest tak ważne?

Na prawidłowe działanie klimatyzacji w domu oprócz poprawnego wykorzystania wpływa także wiele innych czynników. Konieczne jest przede wszystkim jej regularne serwisowanie, czyli sprawdzanie, czy:

  • wszystkie podzespoły działają prawidłowo,
  • stan czynnika jest na dobrym poziomie,
  • nie pojawiają się przecieki.

Osoby, które zajmują się serwisem klimatyzacji, muszą mieć niezbędne w tym celu uprawnienia. Dlatego też wybierając firmę świadczącą tego typu usługi, warto kierować się jej doświadczeniem oraz tym, czy zatrudnia wykwalifikowany personel z uprawnieniami. Najwygodniejszym rozwiązaniem, jak zaznaczają eksperci z takich firm, jak ConPro, jest powierzenie przeglądów serwisowych firmie, która zajmowała się montażem urządzenia.

Kiedy konieczny jest serwis klimatyzacji?

Zgodnie z założeniami producentów serwis klimatyzacji domowej warto wykonywać raz lub dwa razy do roku. Trzeba sprawdzać instalację zawsze po zakończonym sezonie, na przełomie września oraz października, jak również przed jego rozpoczęciem – w marcu oraz kwietniu. Polega to nie tylko na dokładnym jej wyczyszczeniu, ale również na zlokalizowaniu wszelkiego rodzaju usterek.

Niezależnie od tego, kiedy wypada termin serwisowania, konieczne jest zgłoszenie się do specjalistów także wtedy, gdy pojawią się usterki. Do najczęściej występujących zalicza się między innymi:

  • brak możliwości uruchomienia klimatyzacji,
  • znaczne obniżenie jakości pracy klimatyzatora,
  • podniesiony poziom głośności.

Awarii mogą ulegać również systemy czyszczące. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu filtrów znajdujących się w klimatyzatorze. Większość producentów zaleca, aby czynność tą wykonywać przynajmniej co trzy miesiące. Jeżeli jednak filtry są bardzo zanieczyszczone, wówczas należy skrócić ten czas.

Prawidłowe działanie klimatyzacji to nie tylko komfort wszystkich domowników. Sprawna instalacja nie stwarza żadnego zagrożenia. Dlatego warto zadbać o własne bezpieczeństwo i wszelkie podejrzane sytuacje zgłaszać do serwisu.

Materiał partnera