płytki marmurowe

Płytki marmurowe na podłogę – dlaczego warto

Marmur to kamień, który uchodzi za symbol luksusu i elegancji. Jego charakterystyczne barwy i spękania mają rzesze zwolenników, dlatego zarówno oryginalny kamień, jak i jego imitacje są chętnie wykorzystywane w współczesnych aranżacjach wnętrz. Marmurowe płytki mogą służyć m.in. jako posadzka. Przedstawiamy zalety takiego rozwiązania.

Zalety marmuru

Płytki podłogowe wykonane z kamienia na ogół uważane są za zimne i surowe. Do niedawna z tego powodu nie były chętnie wykorzystywane w tym celu. Teraz, gdy panuje moda na marmur, wszystko się zmieniło. Kamień ten coraz częściej kładzie się na podłodze, także w domach rodzinnych. Ma to swoje zalety.

Marmur kojarzy się przede wszystkim z luksusem. Jest też uważany za niezwykle elegancki surowiec. Może mieć różne barwy, w tym zielonkawą, białą, czarną, niebieską i różową. Jego cechą charakterystyczną są spękania i żyłkowanie. Walory estetyczne tego kamienia, jak również jego twardość, struktura i wytrzymałość, sprawiają, że marmurowe płytki podłogowe są bardzo dobrym wyborem.

Odpowiednia pielęgnacja kluczem do sukcesu

Marmur to kamień dość trudny, wymagający odpowiedniej pielęgnacji. Pracownicy hurtowni kamieniarskiej HB-Polska radzą, aby regularnie poddawać go bardzo starannej impregnacji. Bez niej powierzchnia marmuru prędzej, czy później zmatowieje, przez co łatwo będzie można ją uszkodzić.

Płytek marmurowych lepiej nie kłaść na podłodze w przedpokoju. Nie nadają się też na taras. Świetnie sprawdzą się natomiast w kuchni lub w łazience. W pomieszczeniach, w których będzie znajdować się ten kamień, trzeba bardzo uważać, aby nie miał on kontaktu z żadnymi kwasami (nawet z sokiem z cytryny), ponieważ mogą one go zniszczyć.

Podłogi z marmuru najlepiej czyścić specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami. Niektóre ze środków dostępnych na rynku mogą dodatkowo upiększać kamień, np. pogłębiając jego błysk.

Kosztowna inwestycja

Płytki marmurowe nie należą do najtańszych. Wysokie są bowiem ceny samego marmuru. Zależą one od wielkości i grubości płyt, jak i od kraju pochodzenia. Najtańsze są mozaiki z niewielkich płyt marmurowych, a najdroższe gatunki kamienia mogą kosztować od 400 do 1000zł/m2. Najbardziej ceniony jest marmur z Włoch i Hiszpanii. Tańsze są gatunki pochodzące z Chin, Indii i Turcji.

Dlaczego warto wybrać płytki marmurowe na podłogę?

Choć decydując się na marmurową podłogę utrudniamy sobie życie, to jednak niesamowity efekt jaki daje ona we wnętrzu zdecydowanie warty jest nawet największego poświęcenia. Co więcej, warto położyć na podłodze marmurowe płytki nie tylko dlatego, że są piękne i modne, ale przede wszystkim ze względu na ich niesamowitą trwałość.

Materiał partnera