Płytki klinkierowe

Płytki klinkierowe w łazience – zakup wart rozważenia?

Płytki klinkierowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób chcących w interesujący sposób wykończyć swoje wnętrze. Zadaniem płytek jest imitowanie cegły i stworzenie pozoru surowej ściany. Osiąga się w ten sposób specyficzny „chropowaty” klimat, choć odpowiednio zastosowane płytki klinkierowe mogą też nadać wnętrzu rustykalnej przytulności. Czy sprawdzą się w łazience?

Właściwości płytek klinkierowych

Płytki klinkierowe przypominają cegły nie tylko pod względem wyglądu. Podobnie jak one powstają z gliny. W procesie produkcji jest ona wypalana w wysokiej temperaturze (ponad 1000 stopni Celsjusza). To właśnie temu procesowi płytki klinkierowe zawdzięczają swoją twardość i trwałość.

Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów płytki klinkierowe są w pełni neutralne, a co za tym idzie – bezpieczne dla otoczenia. Mogą wśród nich przebywać alergicy. Porowata struktura wypalonej gliny zapewnia też odpowiednią paroprzepuszczalność i pozwala ścianom „oddychać”, co zapobiega zawilgoceniom i rozwojowi grzybów.

Ponieważ materiałem do produkcji jest glina, poszczególne płytki klinkierowe mogą nieco różnić się odcieniem – jest to związane z faktem, że nie ma dwóch identycznych partii gliny. Jeżeli zależy nam na jak najlepszej spójności kolorystycznej, warto zwrócić uwagę na to, aby wszystkie zakupione płytki były z jednej partii. Niemniej niepowtarzalność płytek jest uważana raczej za zaletę, bo pozwala wprowadzić do wnętrza nieco naturalności i czyni je wyjątkowym.

Czy płytki klinkierowe sprawdzą się w łazience?

Płytki klinkierowe to materiał do wykańczania ścian. Z uwagi na niedostateczną odporność na ścieranie oraz antypoślizgowość nie sprawdzają się jako posadzki. Jeśli jednak chodzi o ściany, płytki klinkierowe nadają się do każdego pomieszczenia, nawet jeśli panuje w nim podwyższona wilgotność. Nie ma więc przeciwwskazań do tego, aby użyć ich w łazience!

Płytki klinkierowe cechują się bardzo niską nasiąkliwością, a po zaimpregnowaniu stają się też odporne na zabrudzenia. Dodatkowo zabieg ten sprawia, że nie tracą koloru i są łatwiejsze do utrzymania w czystości. To czyni z nich doskonały materiał do wykończenia łazienki. Płytki klinkierowe sprawdzą się tam zarówno jako okładziny ścienne, jak i powierzchnie blatów!

Tym, co przekonuje do płytek klinkierowych, jest niemal nieograniczona gama kolorów i wzorów. Mogą być barwione naturalnymi metodami (przez domieszki różnych piasków), a ponadto są dostępne w różnych szerokościach i fakturach. Można więc stworzyć klimatyczny „mur” z wgłębionymi spoinami i chropowatą, przestrzenną strukturą, jak i eleganckie równe powierzchnie np. w kolorze kremowym, które wprowadzą do wnętrza jednocześnie naturalność i elegancję. Szeroki wybór płytek klinkierowych znajdziesz w ofercie firmy Domeko.

Materiał partnera