Płytki klinkierowe

Płytki klinkierowe. W jakich stylach wnętrzarskich są wykorzystywane?

Elastyczne płytki klinkierowe to znakomity materiał na elewację budynku, zapewniający jej elegancki wygląd i świetną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Ze względu na swój atrakcyjny wygląd, a także łatwy montaż, niewielką grubość oraz znikomy ciężar sprawdzają się dobrze również jako sposób na efektowne wykończenie wnętrza. Bogata kolorystyka i zróżnicowanie powierzchni sprawiają, że będą prezentowały się wspaniale w każdej aranżacji.

Jakie efekty można osiągnąć przy pomocy płytek klinkierowych?

Coraz częściej we wnętrzach pokazujemy ściany lub ich fragmenty z odkrytymi cegłami. Urozmaicona powierzchnia i kolorystyka, zarówno w obrębie pojedynczych cegieł, jak i całej kompozycji pomagają w nadaniu pomieszczeniu niepowtarzalnego wyglądu. Duże znaczenie ma tu także możliwość kreowania ciekawych efektów świetlnych przez odpowiedni dobór kierunku i kąta, pod jakim ściana zostanie oświetlona. Zabieg ten można jednak wykonać tylko tam, gdzie ściany zewnętrzne lub działowe zostały wzniesione z cegły. Wzniesienie ceglanego muru jedynie w celach dekoracyjnych nie będzie łatwe  między innymi ze względu na obciążenia dla stropu lub podłogi, jakie to za sobą pociągnie. Pożądane efekty można będzie uzyskać, jeżeli zastosuje się płytki klinkierowe. W tym przypadku można liczyć na dokładnie taki sam wygląd jak przy cegłach klasycznych, a ciężar takiej dekoracji będzie niewielki, podobnie jak ilość miejsca, którą ona zajmie.

Gdzie będą pasowały płytki klinkierowe?

Płytki klinkierowe są chętnie stosowane we wnętrzach urządzanych niemal we wszystkich stylach. Najczęściej używa się ich tam, gdzie projektantowi zależy na utrzymaniu pomieszczenia w stylistyce industrialnej, a więc np. w stylu loftowym. Równie często odkryte cegły znajdą zastosowanie w aranżacjach inspirowanych stylem rustykalnym. Elementy z wykorzystaniem płytek klinkierowych są chętnie wprowadzane do stylizacji klasycznych np. jako obudowa kominka. Płytki w jasnych kolorach połączone z równie jasną fugą będą się dobrze komponowały z wnętrzami minimalistycznymi i nowoczesnymi.

Szeroki wybór płytek obejmujący imponującą paletę kolorów oraz wiele rozmiarów, a także możliwość stworzenia płytki i fugi na indywidualne zamówienie inwestora, można znaleźć w ofercie holenderskiej firmy Haaksbergen. Ich mocną stroną jest nie tylko wygląd, ale także bardzo łatwy sposób układania i fugowania systemowym klejem oraz dopasowywania – płytki można niemal dowolnie ręcznie wyginać oraz przecinać przy użyciu zwykłych nożyczek albo ostrego.

Materiał partnera