Płyta meblowa jako dekoracja ściany

Płyta meblowa jako dekoracja ściany

We współczesnej aranżacji wnętrz poszukuje się niestandardowych rozwiązań oraz dekoracji, które urozmaicą standardowy wystrój. W tym celu stawia się np. na połączenie różnorodnych materiałów, faktur i wzorów, aby stworzyć coś wyjątkowego i posiadającego głębię. Jednym z takich zabiegów jest instalacja płyt meblowych na ścianę. Jaki efekt daje podobna ozdoba?

Poduszka o jaskrawym, geometrycznym motywie, a także kolorowy obraz na tle szarej farby i prostych mebli – wymienione „dodatki” sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej dynamiczne i zwyczajnie ciekawe. W podobny sposób działa wspomniana płyta meblowa, którą mocuje się do wybranego fragmentu ściany. Sam montaż można zlecić odpowiednim fachowcom lub przeprowadzić go samodzielnie, np. za pomocą przeznaczonego do tego kleju. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy przyklejać zbyt dużej ilości płyt w jednym pomieszczeniu.

Aranżacja pomieszczenia z wykorzystaniem płyty meblowej 

Podobną instalację przymocowuje się do wybranego fragmentu ściany po to, żeby urozmaicić, uzupełnić lub ocieplić aranżację. Drewnopodobna płyta meblowa sprawi, że wnętrze wyda się bardziej przytulne oraz „domowe”. Imitacja surowca czy przekrój przez wióry sprawdza się zarówno w rustykalnie, jak i minimalistycznie urządzonych mieszkaniach, w których do tej pory dominowała chłodna biel. Łagodna barwa drewna przełamuje wystrój, wprowadzając do niego odrobinę ciepła, dzięki czemu nie wydaje się on aż tak bardzo surowy.

Płyty meblowe można wykorzystać na całej długości ściany lub wnęki, o ile taka znajduje się w danym pomieszczeniu (np. w salonie). Podobny zabieg pasuje też do kuchni, w której instalację montuje się zamiast kafelek pomiędzy szafkami a blatem. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji płyta powinna być odporna na wilgoć, a także zostać stosownie zabezpieczona. Jak twierdzą specjaliści z firmy Format z Warszawy, taka forma dekoracji doskonale sprawdza się również w sypialni – najlepiej przymocować ją na ścianie za łóżkiem.

Jakie są zalety płyt meblowych, które mocuje się na ścianie? 

Wybrana płyta meblowa stanowi nie tylko ozdobę, ale i praktyczne rozwiązanie na wystające okablowanie. Za pomocą takiej instalacji można schować wszystkie kable, jakich nie udało się ukryć na wcześniejszych etapach remontu (lub pominięto ten krok). Płyta doskonale maskuje niedoskonałości ściany – krzywizny, niedokładnie położoną farbę i nieco krzywo przyklejoną tapetę. Na korzyść podobnego zabiegu przemawia też prosta realizacja: wystarczy zamówić materiał i przykleić go w odpowiednim miejscu.

Materiał partnera