szamba plastikowe

Plusy i minusy szamb plastikowych

Zbiorniki bezodpływowe, które potocznie nazywamy szambem, to wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów odprowadzania ścieków. Dominujące w domowych gospodarstwach szamba betonowe coraz częściej wypierane są przez nowoczesne szamba plastikowe. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości przyłączenia do kanalizacji ani postawienia oczyszczalni biologicznej, szczególnie w miejscach, w których nie przebywamy przez cały rok, na przykład przy domkach letniskowych.

Prosta budowa, prosta obsługa

Plastikowe bezodpływowe zbiorniki, do których trafiają ścieki, charakteryzuje bardzo prosta budowa. Obrazowo budowę szamba możemy opisać w następujący sposób: to plastikowa beczka z otworem, przez który doprowadzane są ścieki, odpowietrzeniem, włazami rewizyjnymi i do wybierania zawartości. Jeśli planujemy posadowić szambo głęboko, dodatkowe elementy to proste, kilkudziesięciocentymetrowe nadstawki, nadbudowy włazu rewizyjnego.  Ze względu na prostą budowę prosta jest też obsługa szamba, czyli wybieranie nieczystości za pomocą węża wozu asenizacyjnego. Jak mówi nam przedstawiciel firmy EKO-BIO Oczyszczalnie z okolic Łodzi, doskonałym materiałem do budowy szamb jest laminat poliestrowo-szklany, potocznie nazywany plastikiem.

Zalety szamba plastikowego

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, szamba sprawdzają się wszędzie tam, gdzie fizycznie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej lub z jakichś względów urzędnicy nie wydali na to pozwolenia, a budowa przydomowej oczyszczalni (biologicznej, czy biologiczno-chemicznej) jest niemożliwa lub po prostu nieopłacalna. Szambo to rozwiązanie znacznie tańsze, przy czym trzeba pamiętać, że jego eksploatacja nie będzie darmowa. Szambo plastikowe jest rzecz jasna lżejsze od szamba betonowego o takiej samej pojemności, ułatwia to transport i obniża jego cenę, co jest szczególnie ważne w przypadku posesji z utrudnionym dojazdem. Kwestię dojazdu powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze pojemności szamba. Musimy pamiętać, że za niewielkie szambo plastikowe zapłacimy mniej, ale częstsza będzie konieczność wywozu zanieczyszczeń – warto więc uważnie przekalkulować, jakie rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze, nawet jeśli wybieramy szambo do domku letniskowego, w którym spędzamy z rodziną stosunkowo niewiele czasu. W firmie, która zajmuje się produkcją i dystrybucją zbiorników bezodpływowych, zawsze możemy przy tym liczyć na pomoc specjalistów, którzy doradzą nam przy wyborze odpowiedniego szamba plastikowego.

Materiał partnera