Plisy i rolety – porównanie

Plisy lub inaczej rolety plisowane stanowią innowacyjny system osłon okiennych, który zawdzięcza swoją nazwę uformowanej w harmonijkę tkaninie. Roletki materiałowe zaś stosowane są od lat jako alternatywa dla żaluzji czy klasycznych firanek i zasłon. Jeśli stoisz przed wyborem osłon okiennych i zastanawiasz się nad tym, czym różnią się od siebie oba te rozwiązania, ten artykuł jest dla Ciebie.

Plisy i roletki materiałowe – podobieństwa

Porównanie obu tych systemów osłon okiennych rozpoczniemy od wskazania podobieństw. Otóż zarówno plisy, jak i rolety materiałowe stanowią skuteczne oraz praktyczne rozwiązanie, które:

  • umożliwia regulowanie ilości światła słonecznego, wpadającego do wnętrza pomieszczenia,
  • łatwo jest zamontować oraz równie łatwo zdemontować,
  • zapewnia intymność, uniemożliwiając przechodniom czy sąsiadom zaglądanie do okien naszych domów czy mieszkań,
  • ozdabia okno i wnętrze pomieszczenia, w którym jest zainstalowane, a sprawdza się we wnętrzach urządzonych tak w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym.

Jak widać i roletki, i plisy spełniają najważniejsze funkcje, przypisane roli skutecznych osłon okiennych. Na co zatem warto zwrócić uwagę, stojąc przed wyborem jednego spośród tych systemów?

Plisy i rolety – różnice

Decyzja o tym, czy w naszych oknach zamontowane zostaną plisy czy rolety, zależy w dużym stopniu od różnic, na jakie możemy wskazać w przypadku oby tych rozwiązań. Opiszemy tutaj kilka różnic, które są najistotniejsze.

Pośród dostępnych na rynku roletek materiałowych mamy do wyboru zazwyczaj kilka ich rodzajów. Możemy zaopatrzyć się np. w roletki wolnowiszące, roletki w kasecie z prowadnicami, roletki typu dzień noc bądź roletki dachowe. Wszystkie te rodzaje rolet bez względu na mechanizm działania, wykonane są z tkaniny o prostej formie – w przeciwieństwie do plis. Te, jak już wcześniej wspominaliśmy, składają się z tkaniny, która swoją formą przypomina harmonijkę. Opinie użytkowników na temat obu tych rozwiązań są podzielone. Jedni zachwycają się estetyczną i niepowtarzalną formą plis, inni zaś stawiają na klasyczną i prostą elegancję rolet.

Na jakie jeszcze różnice należy zwrócić uwagę?

Jak tłumaczy nasz rozmówca z firmy Formelana, która specjalizuje się w produkcji osłon okiennych:

Rolety plisowane zdecydowanie docenią te osoby, których okna w domu bądź mieszkaniu mają nieregularny i nietypowy kształt. Największą zaletą tego typu systemu osłon okiennych jest bowiem możliwość zasłonienia również okien okrągłych, owalnych czy trójkątnych. Rolety tradycyjne zaś sprawdzają się świetnie w przypadku okien o standardowych kształtach.

Na koniec różnica dotycząca możliwości kontrolowania ilości naturalnego światła w pomieszczeniu. Jak już wcześniej wspominaliśmy oba systemy są odpowiednio skuteczne w tej kwestii. Użytkownicy jedynie zwracają uwagę na fakt, iż plisy pozwalają na nieco większą kontrolę nad ilością napływającego światła. Jak to wygląda w praktyce? Oczywiście plisy są dedykowane oknom o różnych kształtach, jednakże my promujemy je na okna o regularnych kształtach. Są wygodne, łatwe w użyciu i eleganckie. Taka harmonijka zaś wyposażona w odpowiedni mechanizm pozwala na to, aby przesuwać ją w górę i w dół albo zatrzymać w dowolnym miejscu naszego okna. Roletki zaś otwierają od dołu ku górze. W związku z tym, jak twierdzą użytkownicy, plisy umożliwiają nieco większą kontrolę nad ilością, wpadającego do naszych wnętrz, światła słonecznego.

Materiał partnera