Plastikowe produkty w życiu codziennym

Plastikowe produkty przydatne w życiu codziennym

Plastik to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów. Jego wyjątkowe właściwości pozwalają na zastosowanie go w wielu gałęziach przemysłu: od branży spożywczej, poprzez motoryzacyjną i AGD, na medycynie kończąc. Wiele przedmiotów wykonanych z plastiku towarzyszy nam w życiu codziennym: zabawki, plastikowe opakowania, wieczka, miski. Gdzie ponadto znajdują swoje zastosowanie wyroby z tworzyw sztucznych? Odpowiadamy!

Przetwórstwo plastiku odbywające się z zachowaniem rygorystycznych norm oraz jego rozważne użytkowanie, znacząco wpływa na bezpieczeństwo środowiska, w którym żyjemy. Jakie metody produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych wyróżniamy?

Metody produkcji wyrobów z plastiku

Produkcja plastikowych elementów odbywa się zwykle z zastosowaniem dwóch metod: wtryskowej oraz formowania próżniowego (termoforowania). Pierwsza z nich polega na wtryskiwaniu uplastycznionego tworzywa do odpowiednio przygotowanych form i pozostawieniu go do zastygnięcia. Metoda wtryskowa pozwala na produkcję nawet najdrobniejszych i najbardziej skomplikowanych elementów w jednym procesie technologicznym.

Metoda formowania próżniowego z kolei umożliwia produkcję wyrobów z folii o grubości 0,15 mm, do nawet 2 mm. Przy zastosowaniu metody formowania próżniowego, powstają między innymi indywidualnie zaprojektowane plastikowe tacki, wkładki, blistry czy wytłoczki.

Warto dodać, że zarówno wyroby wtryskiwane, jak i opakowania termoforowane, mogą powstawać w produkcji masowej, gwarantującej powtarzalność parametrów i najwyższą jakość produktu końcowego.

Godnym polecenia, odpowiedzialnym i rzetelnym producentem elementów z tworzyw sztucznych, jest Inject Plast.

Plastik w życiu codziennym – szerokie zastosowanie wyrobów z tworzyw sztucznych

Nie da się ukryć, że plastik jest obecnie jednym z najpopularniejszych tworzyw wykorzystywanych w rozmaitych gałęziach przemysłu. Powstają z niego produkty znajdujące zastosowanie w:

  • branży spożywczej – butelki na napoje, wytłoczki, tacki, opakowania do przechowywania żywności, zatyczki, wieczka;
  • branży artykułów gospodarstwa domowego – miski, sztućce, akcesoria do sprzątania, gotowania, kosze na bieliznę, wieszaki, worki próżniowe;
  • branży kosmetycznej i chemicznej – opakowania kosmetyków oraz chemii gospodarczej;
  • branży motoryzacyjnej – elementy wyposażenia samochodu, takie jak: klamki, uchwyty, kierownica, podsufitka, elementy mocowania tapicerki;
  • branży AGD i RTV – osłony i obudowy urządzeń, takich jak: telewizory, laptopy, komputery, telefony, miksery, ekspresy do kawy;
  • branży zabawkarskiej – gry, pojazdy, lalki, klocki;
  • branży biurowej – przybory piśmiennicze, długopisy, pióra, flamastry.
Materiał partnera